Melancholické příběhy z multikulturního Západu. Vyšla povídková sbírka česko-německé spisovatelky Kláry Hůrkové
Spisovatelka, překladatelka a malířka Klára Hůrková se sice narodila roku 1962 v Praze, ale už třicet let žije v německých Cáchách, kde vyučuje angličtinu a výtvarnou výchovu. Je autorkou několika básnických sbírek a prozaických knih, z nichž některé se dočkaly i českého vydání – naposledy to byla novela Neotcové z roku 2016. Před pár týdny jí pak v nakladatelství Dauphin vyšla útlá kniha povídek s názvem Západní okraj zahrady.
Sedmdesátistránkový svazek zdobí na obálce reprodukce autorčina vlastnoručně namalovaného obrazu a kromě třinácti krátkých povídek obsahuje také stručný doslov spisovatelky, publicistky a dokumentaristky Dory Kaprálové – další autorky žijící již dlouhá léta v Německu a zároveň trvale přítomné na tuzemské literární scéně. Pokud jde o shromážděné prózy, které autorka rozdělila do dvou oddílů nazvaných „Nouzové stavy“ a „A jestli nezemřeli“, několik z nich bylo již dříve publikováno, ať už česky nebo německy, a některé vznikly docela nedávno, to jest v době pandemie, což se místy promítlo i do jejich obsahu.
Literáti, přistěhovalci a spol.
Čtěte také
Většina přítomných povídek je vystavěna na půdorysu nějakého příběhu, povýtce realistického a mnohdy oplývajícího alespoň malou mírou autobiografičnosti. Jejich častým dějištěm se stává Německo a opakovaně v nich narazíme na postavy literátů nebo emigrantů. A právě autorce důvěrně známé a citlivě zachycené detaily vykreslující vybrané prostředí, figury či situace patří k největším devízám těchto textů, které se většinou obejdou bez dramatické zápletky nebo překvapivé pointy. Příběh učitelky angličtiny, jejíž nadaný žák – africký muslim – se začne považovat za Ježíše, nebo vyprávění o psovi, který by mohl být inkarnací známé historické osobnosti, tak představují v rámci této knihy spíše výjimku.
Dora Kaprálová v již zmíněném doslovu píše, že třináct příběhů Kláry Hůrkové „zaráží přesností viděného, strohostí zaznamenaného a hloubkou prožitého“. A s tímto tvrzením bych vcelku souhlasil, i když se v knize najdou dva tři texty, které ve mně nebudily takové nadšení jako zbylé povídky. Navzdory jim a také několika známkám nedbalé redakce, jako je kupříkladu zmínka o „uprchlickém táboru Moira na ostrově Lesbos“ (správně má být Moria), však tahle nenápadná knížka rozhodně stojí za přečtení.
Související
-
Románový debut Gábiny Pokorné V hlavě si právem vysloužil nominaci na Cenu Jiřího Ortena
Próza vydaná nakladatelstvím Práh nese podtitul „ze zápisků mladé schizofreničky“ a čtenáře nechává nahlédnout do rozervané mysli mladé ženy trpící touto duševní chorobou.
-
Cesta mrtvých znovu zavedla Tomáše Boukala mezi příslušníky sibiřského národa Mansů
Etnolog a spisovatel Tomáš Boukal se dlouhodobě zaobírá původními obyvateli Sibiře, kterým věnoval celou řadu knih. Nejnovější z nich právě vyšla v nakladatelství Host.
-
Psychoanalýza jako východisko i poslání. Vycházejí vzpomínky Lydie Tischlerové
Proč sáhnout právě po útlém svazku s názvem Se žlutou hvězdou v prázdném kupé, který před pár dny vyšel v nakladatelství Vyšehrad? Referuje Petr Nagy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.