Mauro Bigonzetti, Calixto Bieito i Dmitrij Krymov. Národní divadlo odtajnilo plány na další sezónu

14. únor 2024

Jaké jsou priority Národního divadla v Praze pro příští sezónu? Jaká témata, tituly, zahraniční i domácí umělce uvede na scénu? O novinkách, které na diváky čekají v sezóně 2024/25, informuje posluchače Mozaiky generální ředitel Národního divadla Jan Burian a umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Jan Burian – ředitel Národního divadla

Činohra Národního divadla se otevírá mladým tvůrcům a mladému publiku, glosuje Jan Burian: „V činohře je téma „hledání lásky a naděje v rozvrácené zemi,“ což je posun oproti letošní sezóně, která byla víc zaměřená na aktuální společenská témata, zase do té osobní roviny, a je tam hodně cítit snaha oslovit mladé tvůrce, zaměřit se na současné mladé publikum, které se ve světě obtížně orientuje, protože to má v mnoha ohledech daleko komplikovanější, a oslovit je právě i intimními příběhy a osobními tématy.“ Co dalšího prozradil ředitel Národního divadla o nadcházející sezóně, se dozvíte v reportáži.

Státní opera Praha

Co přinese nová operní sezóna?

Per Boye Hansen – umělecký ředitel Opery ND

Nový Verdiho Otello v režii Martina Čičváka. Česká premiéra shakespearovského operního díla Král Lear od německého skladatele Ariberta Reimanna a nebo barokní opera Plateé, která bude v rukou Václava Lukse. To všechno a mnohem více chystá operní soubor Národního divadla v Praze pro příští sezónu. Více se dozvíme v rozhovoru Daniela Jägera s uměleckým ředitelem pražské opery Perem Boyem Hansenem. Zazní například otázky na to, s jakou ambicí novou sezónu připravovali, jaké tituly na jednotlivých scénách můžeme očekávat, nebo zda se můžeme těšit také na nějaké speciální koncerty. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.