Matce. Pásmo z básní a listů Jiřího Ortena a dopisů jeho maminky Berty Ohrensteinové
Vztah mezi básníkem Jiřím Ortenem a jeho matkou byl výjimečný. O jejich vazbách a matčině starostlivé a přesto nesvazující péči svědčí nejen láskyplné, nesentimentální Ortenovy básně věnované mamince, ale i dopisy, které si posílali v průběhu let 1936 až 1941. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Čtěte také
Tato léta byla poznamenána smrtí Ortenova otce, bolestným rozchodem Jiřího s Věrou Fingerovou, ale i protižidovskými nařízeními, které zapříčinily uzavření matčina obchodu, ukončení Ortenových studií, znemožnily Jiřímu a jeho bratru Zdeňkovi navštěvovat matku v Kutné Hoře a uzavíraly je do stále větší izolace.
Uprostřed této tmy jsou dopisy mezi Ortenem a jeho matkou pevným a jasným bodem, útěchou, který dává tušit existenci pevné země nenarušené bouří. A právě výběr z této korespondence, doplněný Ortenovými verši, tvoří jádro našeho rozhlasového Souzvuku.
Účinkují: Daniela Kolářová, Jana Doležalová a Vojtěch Hájek
Připravila: Jana Doležalová
Režie: Aleš Vrzák
Hudbu Paula Hindemitha a Paula Ben-Haima vybrala: Pavla Schönová
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.