Maryse Condéová: Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu. Příběh černošské otrokyně
Román francouzsky píšící spisovatelky antilského původu vypráví příběh černošské otrokyně z Barbadosu, která se v roce 1692 ocitla v americkém Salemu, kde vrcholila davová hysterie krutými procesy proti domnělým čarodějnicím. Premiéru poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Maryse Condéová (vl. jm. Marise Liliane Appoline Boucolon, nar. 11. 2. 1937 v Pointe-a-Pitre, Guadeloupe) je francouzsky píšící žurnalistka a spisovatelka antilského původu. V šestnácti letech odjela na studia do Paříže. V šedesátých letech 20. stol. odjela do africké Guineje, později žila v Ghaně a Senegalu. V osmdesátých letech začala učit na předních amerických univerzitách, později žila mezi Spojenými státy, Guadeloupe a Francií.
Je nositelkou literární ceny Marguerite Yourcenarové (1999) a Francouzské Akademie (1988), v roce 2018 jí byla udělena Literární cena Nové akademie, jež byla zřízena jako náhrada za toho roku zrušenou Nobelovu cenu za literaturu (tzv. alternativní Nobelova cena). Vydala více než dvě desítky románů, v nichž se většinou vrací k dějinám kolonizace a otázkám emancipace.
Maryse Condéová nechává Titubu (jde o skutečné jméno) v barvitém propojení fantazie a historické skutečnosti vyprávět příběh procesů z pohledu otrokyně. V románu se autorka dotýká témat kolonialismu, lidské svobody i údělu žen. Její vyprávění se vyznačuje osobitou a břitkou ironií, se kterou přistupuje jak k drastickým okamžikům ze života otroků, tak nepřímo i k současným snahám o nápravu křivd po tak dlouhé době.
Román Já Tituba, černá čarodějnice ze Salemu je první knihou Maryse Condéové přeloženou do češtiny.
Související
-
František Kožík: Černé slunce. Vzrušující román o životě a díle markýze de Sade
Markýz de Sade byl potomkem starobylého provensálského rodu spřízněného s francouzskou královskou rodinou, ale také jeho černou ovcí, kterou bylo třeba „držet stranou“.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejposlouchanější
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Ingeborg Bachmannová: Dobrý bůh z Manhattanu. Zosobněná síla zla, která zničí každou lásku
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.