Martin Ryšavý: Cesty na Sibiř. Autobiografický příběh mladého muže, který rezignoval na vědeckou kariéru a vydal se do Ruska
Z dobrodružného a do značné míry autobiografického románu o zrání mladého muže na osudových cestách za kočovníky a šamany na Dálný východ čte Martin Stránský. Kniha byla roku 2009 oceněna Magnesií Literou. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Cesty na Sibiř zachycují osudy mladého muže od listopadového převratu po současnost. Vystudovaný biolog a scenárista se vydává na cestu, která paradoxně příliš nesouvisí s místem, kam míří (i když s lidmi na Sibiři navazuje velmi silné osobní vztahy). Jeho cesta je dvousměrná. Opouští jednak své privátní nedořešené problémy a zároveň putuje ke svému ryzímu já. Během sibiřských cest se běžně setkává se smrtí. Rodí se zde také velký a uchvacující příběh jeho fatálního a bezvýchodného vztahu s Angelou.
V ohrožení, v náročných situacích a sbližování se s jiným světem se autorovi ukazuje smysl života: nalézá mír, vyrovnanost a odvahu. Cesty na Sibiř jsou románem o možnostech rozporuplného a složitého člověka přesáhnout sám sebe pomocí velké Cesty, která ho proměňuje a formuje.
Související
-
České léto na Vltavě
Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.