Martin Ryšavý: Cesta je extáze
Spisovatel a dokumentarista Martin Ryšavý podává zprávy o svých cestách reálných i duchovních. Jeho cílem je především Rusko a také Vietnam.
Ryšavý je autorem románů Cesty na Sibiř nebo Vrač a řady dokumentárních filmů jako Sibiř – duše v muzeu, Afoňka už nechce pást soby, Kdo mě naučí půl znaku, Země snů, Medvědí ostrovy nebo Slepý Gulliver.
Mně se občas po Sibiři stýská – po některých místech a po některých lidech.
V zatím posledním dokumentu se Martin Ryšavý pokoušel evokovat způsob, jak se cestovatelské zážitky – viděné a slyšené – vyjevují ve vzpomínce a také pod jakým vlivem. „Měl jsem pocit, že se mi obraz světa začal rozpadat a že souvislosti, v kterém jsem si zvykl vidět Rusko, se změnily způsobem, kterému jste přestával rozumět.“ Slepý Gulliver vznikal jako rafinovaně komponovaná mozaika: ze tří cest do Ruska v průběhu čtyř let, a výsledkem je dokumentární esej.
Cesta je podle Martina Ryšavého extáze. „Extáze není třeštění, vy jste opilý za střízliva, a můžete se líp soustředit. Podoby světa vám pak vyvstávají v ostřejších konturách.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.