Martin Františák: Nejasné nebe

Pavla Dostálová jako Maryčka při natáčení rozhlasové hry Martina Františáka Nejasné nebe
Pavla Dostálová jako Maryčka při natáčení rozhlasové hry Martina Františáka Nejasné nebe

Premiéra rozhlasové hry inspirované slavnou básní Petra Bezruče Maryčka Magdonová on-line k poslechu do pátku 22. září 2017.

Pavla Dostálová jako Maryčka při natáčení rozhlasové hry Martina Františáka Nejasné nebe

Ostravská rodina. Starý opilec Magdon a jeho pět dětí. Ostravská rodina. Dílo sochařky Marie Magdonové. Ostravská rodina. Havíři v poloprázdné hospodě: .... nechlastejte už chlapi... krku jim nezlomíte. Tym Gerum, Laryšum, Babyšum, Bakalom... Vlčkum i Novakom..., i několik tisíc horníků vlamujících se do prostor správy OKD. Jen staříček, gajdoš ze Starých Hamrů ví, že nejasné nebe nevěstí nic dobrého. Umím aj hrozivé! Děsné písně! Všeckym budu hrat. A staříček zpívá: My umíráme na severu a já dědiny počítám...

Den s Petrem Bezručem na Vltavě. Speciální vysílání z Lysé hory k výročí 150 let od narození slezského barda

02412427.jpeg

Kdo vlastně byl Petr Bezruč? A kdo Vladimír Vašek? Kdo byl autorem démonických veršů a kdo banálních veršovánek? A proč nás nepřestávají zneklidňovat Slezské písně? Odpovědi patrně nenajdeme, ale vydáme se na vzrušující cestu hledačů, jež nemajíce jasného cíle, oddávají se nadšenému bloudění. Přímo z Lysé hory, na jejíž vrchol básník často rád chodil, se v sobotu 16. září přihlásily va Lenartová a Renáta Spisarová, aby nás provedly osmihodinovým vysíláním inspirovaným osobností a dílem Petra Bezruče.

Rozhlasová hra Martina Františáka, inspirována slavnou básní Petra Bezruče Maryčka Magdonová. Věnováno Petru Bezruči, Janovi, Ivanovi a Ivanovi.

Účinkují: Norbert Lichý (Magdon), Pavla Dostálová (Maryčka), Marek Cisovský (Drtina), Josef Novák-Wajda (hospodský), František Strnad (mluvčí), Petr Kubes (reportér), Olga Zimmermannová-Kaštická (mrtvá žena), Karel Čepek (staříček), Tomáš Jirman, Pavel Cisovský a David Viktora (horníci), Jan Fišar, Renáta Klemensová, Josef Kaluža, Lukáš Červenka a Robert Finta (hosté), Eliška Kudrnová a Toník Růžička (siroty)

Dramaturgická spolupráce: Martin Velíšek a Eva Lenartová
Hudební spolupráce: Tomáš Vtípil a skupina Urband
Režie: Tomáš Soldán

Natočeno v ostravském studiu Českého rozhlasu v roce 2017.

Spustit audio
autoři: Eva Lenartová, Martin Velíšek, Tvůrčí skupina Drama a literatura