Marie Rakušanová: Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem
Zamyšlení nad vizualitou pražského židovského autora z pera profesorky Ústavu pro dějiny umění na FFUK v Praze a kurátorky kafkovské plzeňské výstavy. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Dne 3. června 1924 zemřel snad nevlivnější spisovatel 20. století, Franz Kafka. U této příležitosti otvírá 4. června Západočeská galerie v Plzni výstavu Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem. Stejnojmennou esej od historičky umění a kurátorky Marie Rakušanové nabízíme i našim posluchačům.
Ve svém zamyšlení se autorka zabývá vizuálními aspekty ve spisech Franze Kafky, zejména jeho popisy a interpretacemi neobvyklých obrazů a situací. Ukazuje, jak Kafka vnímal obrazy a jak s nimi pracoval, ať už šlo o výtvarné umění, film, fotografii nebo každodenní vizuální podněty.
Kafkova obraznost se projevuje v textech, které často zobrazují bizarní a nekonvenční situace. Zároveň tu autorka připomíná Kafkovu nedůvěru k možnostem obrazové reprezentace, kterou ilustruje například zadáním k ilustracím povídky Proměna.
Související
-
Alena Zemančíková: S Kafkou na prázdninách
Ptala se mě kamarádka, kam má v Praze jít s německou návštěvou, která se zajímá o Franze Kafku. Do muzea v Hergetově cihelně na Malé Straně, odpověděla jsem.
-
Každý má svého Kafku. DOX zve na výstavu KAFKAESQUE
Častokrát kafkovskou nazveme zkušenost, která je zcela neumělecká, říká kurátor Otto M. Urban.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.