Marie Rakušanová: Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem
Zamyšlení nad vizualitou pražského židovského autora z pera profesorky Ústavu pro dějiny umění na FFUK v Praze a kurátorky kafkovské plzeňské výstavy. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Dne 3. června 1924 zemřel snad nevlivnější spisovatel 20. století, Franz Kafka. U této příležitosti otvírá 4. června Západočeská galerie v Plzni výstavu Očima Franze Kafky: Mezi obrazem a jazykem. Stejnojmennou esej od historičky umění a kurátorky Marie Rakušanové nabízíme i našim posluchačům.
Ve svém zamyšlení se autorka zabývá vizuálními aspekty ve spisech Franze Kafky, zejména jeho popisy a interpretacemi neobvyklých obrazů a situací. Ukazuje, jak Kafka vnímal obrazy a jak s nimi pracoval, ať už šlo o výtvarné umění, film, fotografii nebo každodenní vizuální podněty.
Kafkova obraznost se projevuje v textech, které často zobrazují bizarní a nekonvenční situace. Zároveň tu autorka připomíná Kafkovu nedůvěru k možnostem obrazové reprezentace, kterou ilustruje například zadáním k ilustracím povídky Proměna.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.