Marcela Straková: Malé město jako překážka? Nikoli, výzva
Od jara 2018 září v Humpolci jasný kulturní bod; 8smička není jen galerie, je to plnokrevná kulturní zóna s pestrou nabídkou zážitků.
S nápadem proměnit jednu z budov bývalé textilní manufaktury (a později národního podniku Sukno) v místo pro umění a setkávání přišli Barbora a Zdeněk Rýznerovi. Pro přestavbu objektu oslovili humpolecké studio OK Plan Architects a do čela tvůrčího týmu zvolili jako výkonnou ředitelku Marcelu Strakovou. Ta má za sebou bohaté zkušenosti ve velkých státních institucích, v minulosti spolupracovala třeba s Novou scénou Národního divadla v Praze nebo s Národní galerií; když ji Rýznerovi oslovili s nabídkou vytvořit úplně nový kulturní prostor v malém městě na Vysočině, neváhala.
„Hned jsem věděla, že to je něco, co jsem v institucích předtím postrádala, že to je přesně to, co mě zajímá. A že pro mě vůbec není překážka, že to je na malém městě, naopak, byla to pro mě od začátku výzva.“
Marcela Straková je původem z Brna, dlouhá léta pracovala v Praze (na střídačku se Stockholmem), nyní žije napůl v Praze a Humpolci; jak sama říká, nepřipadalo by jí dobré do 8smičky každodenně dojíždět:
Pokud chcete něco takového dělat dobře a mít místní tým, pak nejde v tom městě nefungovat - a nenaladit se na to prostředí.
Jak vnímá Humpolec?
Podle Marcely Strakové je V Humpolci je velký prostor pro to, vytvářet nové věci a různými způsoby měnit vnímání obyvatel města. S kolegy provedli před otevřením 8smičky jednoduchý průzkum, aby zjistili, čemu dávají potenciální návštěvníci přednost a co je zajímá.
„Je totiž stejně důležité dělat kvalitní program, zajímavé výstavy, dobrou dramaturgii, jako zabývat se tím, pro jaké lidi to děláte. Ještě nás (s lidmi v Humpolci) čeká dlouhý dialog, teprve se začínáme vzájemně chápat.“
Nejen galerie
8smička je dvoupodlažní prostor s knihkupectvím, kavárnou, multifunkčním sálem a výstavními prostory. Tvůrčí tým dodržuje dramaturgický plán tří velkých výstav ročně a při plánování spolupracuje s externími kurátory. Důležitou součástí nabídky kulturní zóny 8smička jsou pravidelné kurzy kresby a malby, pořádané každou středu večer, a sobotní tvořivé dílny pro rodiny.
Za suknem do Humpolce. Kulturní prostor 8smička zažívá své první léto
Na půl cesty mezi Prahou a Brnem vyrostla instituce, která stojí za návštěvu. Díky výborné architektuře, zajímavému programu a celkově dotaženému konceptu.
„Je to populární formát; podařilo se nám vybudovat síť externích lektorů, z nichž každý si udělá dva workshopy ročně a v nich navazuje na výstavní plán. Naše víkendové dílny nejsou jen nějaké vystřihování, jsou to koncepty, které drží pohromadě.“
Osmička spolupracuje s řadou místních kulturních organizací, především s Letní platformou Humpolec. Místní spolky nezahálejí, např. v další z budov bývalé textilní továrny se plánuje výstavba multifunkčního sálu s divadelní a hudební scénou. Podle Marcely Strakové je kultura v Humpolci rozhodně na vzestupu:
Třeba se Humpolec stane městem, kam budete jezdit za kulturou.
Ačkoli vážně uvažovala o tom, že po zkušenostech ve velkých institucích zkusí pracovat jinde než v oblasti kultury, nabídka z Humpolce Marcele Strakové ukázala, že je to cesta, která je jí nejbližší a v níž se nejlíp vyzná. Že zprostředkovávat lidem vjemy skrze umění, vnímat svět a život pomocí uměleckých prostředků je způsob, kterým se má ještě nějaký čas zabývat.
„Kultura je komunikace, kultivace, dialog, posun… a krásno.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.