Manětín, barokní skvost západočeské krajiny

19. říjen 2012

„Manětín lze právem nazvat barokní perlou Plzeňského kraje,“ uvádí mluvčí plzeňského pracoviště Národního Památkového ústavu David Růžička. Páteční večer věnovaný tomuto podmanivému koutu západočeské krajiny vysílá Český rozhlas 3 - Vltava 19. října 2012 ve 20:00.

Fascinuje vás sochařská výzdoba tvůrce „manětínského baroka“ Štěpána Borovce, manětínského rodáka a žáka Jana Brokoffa, obdivujete obrazy Petra Brandla, zaujme vás krajina, ale také ti, kteří o minulost i přítomnost barokního skvostu pečují. V Manětíně se s citem opravuje, zkoumá, buduje. Například letos správa zámku a místní správa římskokatolické církve rozšířily prohlídkový okruh zámku o návštěvu kostela.

Historií Manětína nás v Pátečním večeru budou provázet Eva Kamenická, Martina Matušková a rukopisné texty P. Františka Wonky v přednesu Josefa Somra, o současnosti budeme hovořit se starostou Manětína Josefem Gilbertem Matuškou. Páteční večer připravila Eva Ocisková, mistr zvuku Tomáš Gsöllhofer a režisérka Markéta Jahodová.

autor: Eva Ocisková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.