Máme rádi zvířata i jinak, než za mřížemi a na talíři?

16. únor 2024

U příležitosti vydání knihy ZOO Index mluvila Alžběta Žabová s její autorkou a editorkou Terezií Štindlovou. Publikace uvádí fenomén zoo v propojení i s popkulturními symboly. Do vltavského studia zavítala také umělkyně Eva Koťátková, která s tématem mezidruhového soužití ve své umělecké praxi často pracuje. Povídaly si mimo jiné i o připravovaném projektu pro benátské bienále, který vypráví příběh o Žirafě Lence.

Eva Koťátková v ArtCafé

Projekt Srdce žirafy v zajetí je o dvanáct kilogramů lehčí autorky Evy Koťátkové ve spolupráci s kurátorkou Hanou Janečková a také umělkyní Himali Singh Soin, a kolektivem Gesturing Towards Decolonial Futures bude reprezentovat Českou republiku na Bienále umění v Benátkách od 20. dubna do 24. listopadu 2024.

Publikace ZOO Index Reader Terezie Štindlové se zabývá společenským významem zoologických zahrad a způsoby, jakými utvářejí pohled na (ne)lidská zvířata a potažmo nás samotné. Prostřednictvím kombinace sbírání a kategorizace vizuálního materiálu s texty o historii a kontextu zoologických zahrad, privatizaci území, architektuře zoologických zahrad, domestifikaci a “naturalizaci” zvířat i roli zoo v dějinách kinematografie se kniha vyrovnává s množstvím společensko kulturních otázek současnosti.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.