Zvíře jako kamarád i zvíře jako oběd. Může umění měnit kulturní perspektivy?
Jak dosáhnout rovnocennějšího způsobu vzájemného mezidruhového soužití a jakou roli může mít v tomto procesu umění? Vztah lidí a zvířat je ambivalentní: jednou jsou naši domácí mazlíčci, jindy zase potrava. Pozvali jsme si kurátorku Hanu Janečkovou a socioložku Terezu Vandrovcovou, které se podílely na knize Dotek zvířete, a umělkyni Denisu Langrovou, jejíž videa je v současnosti možné vidět na výstavě Člověk a zvíře v pražské Entrance Gallery.
Související
-
Memoáry přírodovědkyně Jane Goodall nepřestávají ve světě vidět důvod k naději
Koncem padesátých let dvacátého století se vypravila do Afriky, aby tam studovala primáty. To co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení zvířat i na jejich práva.
-
Eva Koťátková: Svět je plný útlaku. Pokud jsme o něm schopni mluvit, jsme na dobré cestě odbourat ho
Výtvarnice Eva Koťátková má blízko k divadlu, literatuře i obyčejným příběhům. Celoživotní inspirací je pro ni téma sociálních nerovností, strachu, nejistot i snů.
-
Socioložka Vandrovcová: Tíhneme ke zvířatům. Psychologickými mechanismy překonáváme, že je jíme
Od letního semestru si studenti Univerzity Karlovy mohou zapsat nový předmět Animal Studies.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.