Malířské povídky. Rozhlasová antologie textů o malířích a malířství od světových i českých autorů

28. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pocta Cézannovi (francouzsky: Hommage à Cézanne ), malba v oleji na plátně od francouzského umělce Maurice Denise z roku 1900
0:00
/
0:00
 • 7. díl: Jiří Kratochvil: Portrét a další povídky
  k poslechu ještě 1 hodinu25:31
 • 1. díl: Odilon Redon: Sám k sobě

  Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

  2. díl: Isaak Babel: Pan Apolek

  Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

  3. díl: Josef Lada: Obrazy více nežli jako živé

  Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

  4. díl: Nina Svobodová: Otec

  Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

  5. díl: Emilio Vedova: Stránky deníku

  Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

  6. díl: Wolfgang Hildesheimer: Už jsem si zvykl

  Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Redon, Babel, Lada, Svobodová, Vedova, Hildesheimer nebo Kratochvil. Povídky světových i českých autorů mají tentokrát společné téma – malování, malbu a malířství. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravil: Petr Veselý
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Lukáš Kopecký
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2021

Odilon Redon: Sám k sobě
Účinkuje: Jiří Valůšek
Překlad: Jitka Hamzová
Premiéra: 22. 2. 2021

Isaak Babel: Pan Apolek
Účinkuje: Michal Bumbálek
Překlad: Jan Zábrana
Premiéra: 23. 2. 2021

Josef Lada: Obrazy více nežli jako živé
Účinkují: Vladimír Hauser, Pavel Zatloukal
Režie: Alexandra Bauerová
Natočeno v roce 2013.

Nina Svobodová: Otec
Účinkuje: Zdeněk Bureš
Premiéra: 25. 2. 2021

Emilio Vedova: Stránky deníku
Účinkuje: Vladimír Hauser
Překlad: Miroslav Míčko
Premiéra: 26. 2. 2021

Wolfgang Hildesheimer: Už jsem si zvykl
Účinkuje: Aleš Slanina
Překlad: Jiří Janovský
Premiéra: 27. 2. 2021

Jiří Kratochvil: Portrét a další povídky
Účinkuje: Vladimír Krátký
Premiéra: 28. 2. 2021

V roce 1985 vyšla antologie Malířské povídky, obsahující texty „o malířích, strázních a krizích uměleckého hledání, o zázraku tvorby a věčnosti umělecké interpretace“. Z knihy, v níž najdeme jen ruskojazyčné autory, převzal autor rozhlasového cyklu Petr Veselý povídku Isaaka Babela (1894–1940) Pan Apolek v překladu Jana Zábrany. Zavede nás do Novogradu (Novohrad-Volynskyj na Ukrajině), kde vypravěč potkal podivného a současně podivuhodného malíře ikon, pana Apolka. Tato povídka zazní v pořadí druhá, neboť cyklus přihlíží k chronologii života autorů a vzniku textů.

Pro Petra Veselého, který jako malíř, výtvarný pedagog a básník odbornou i uměleckou literaturu o umění celoživotně sleduje, nebyl uvedený sborník jedinou inspirací. Pro text, který cyklus zahajuje, sáhl do knihy Odilona Redona (1840–1916) Samomluvy, která vyšla v roce 1996 v překladu Jitky Hamzové. Uslyšíme pasáže z deníku francouzského malíře a grafika, psaného za jeho pobytu v Pyrenejích v letech 1870 a 1878. Redon se také znal s Milošem Martenem, Vilémem Mrštíkem i Juliem Zeyerem.

Jako čtvrtá zazní povídka Josefa Lady (1887–1957) Obrazy více nežli jako živé, což je humoristický příběh ze sbírky Straky na vrbě, vydané poprvé v roce 1940. Následuje povídka české autorky katolické orientace, představitelky Československé strany lidové Niny Svobodové (1902–1988), která byla za komunistického režimu 16 let vězněna. Kromě obchodní akademie studovala i jazyky, dějiny umění a zabývala se především obdobím italského středověku. Její povídka Otec se věnuje tragické epizodě v životě malíře Luca Signoreliho a je ze sbírky Duše fresek.

Poté bude na řadě retrospektivní autobiografická próza italského malíře Emilia Vedovy (1919–2006) Stránky deníku. Výběr z ní publikoval v roce 1968 překladatel Miroslav Míčko v časopise Světová literatura. O rok dříve a poté 1992 vystavoval Vedova také v Praze a v Litoměřicích.

Humoristická povídka německo-židovského spisovatele, dramatika, grafika a malíře Wolfanga Hildesheimera (1916–1991) se jmenuje Už jsem si zvykl. Hamburský rodák emigroval s rodiči do Palestiny, kde se vyučil truhlářem, ale pak vystudoval malířství a scénografii v Londýně. Roku 1946 započal své působení jako simultánní tlumočník a soudní zapisovatel u norimberských procesů.

Cyklus zakončí tři krátké povídky našeho současníka – prozaika a dramatika Jiřího Kratochvila (nar. 1940): Trakaře s knihami, Portrét a Zázračné dítě.

Režie se ujal Lukáš Kopecký, účinkují Michal Bumbálek, Zdeněk Bureš, Vladimír Hauser, Vladimír Krátký, Aleš Slanina, Jiří Valůšek, Pavel Zatloukal.

Psáno pro Týdeník rozhlas.

autoři: Petr Veselý , Alena Blažejovská
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...