Malířka Vánoc aneb Slabikář. Letos uplynulo 130 let od narození malířky a ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové

24. prosinec 2022

Ani dlouhá řada let nesmazala povědomí o jejím díle. Do paměti několika generací se otiskly roztomilé obrázky dětí, zvířátek i postav z vystřihovacího betléma. Mnozí skládali kostičky s pohádkovými motivy Popelky nebo Budulínka. Poslouchejte on-line po dobu pěti týdnů po odvysílání.

Připravila: Eliška Pilařová
Režie: Pavel Krejčí
Premiéra: 24. 12. 2022

Její vystřihovací betlém zdobí dodnes mnohou sváteční domácnost a slabikář Poupata těšil generace dětí školou povinných, ale ještě více možná působil radost těm, kteří už vzdělávací systém dávno opustili.

Marie Fischerová-Kvěchová se narodila jako vytoužené dítě do rodiny c. k. berního inspektora v Kutné Hoře v březnu 1892. Posléze se přestěhovali do Prahy, kde jako nejmladší studentka absolvovala Uměleckoprůmyslovou školu. Ve výtvarném studiu pokračovala v Paříži. V roce 1915 se provdala za lékaře Jana Fischera, s nímž měla tři děti. Ilustrovala Němcové babičku i Karafiátovy Broučky, kreslila pro slabikář. Pohlednice s houfy červenolících dětí nebo krojovaná Panna Maria patřily k nejoblíbenějším. Publikovat jí zakázal totalitní režim po únoru 1948. Na její obrázky, stejně jako na tradiční hodnoty, se ovšem nezapomnělo.

Eliška Pilařová zve na vánoční návštěvu u Marie Fischerové-Kvěchové prostřednictvím vyprávění její vnučky Heleny Kratochvílové. Ta na svoji babičku, v jejíž blízkosti žila až do její smrti v roce 1984, vzpomíná: „Babička byla malá, drobná osoba, vysílající úžasnou, optimistickou energii, nikdy ne zapšklá. Samozřejmě, že musela mít v sobě  různé zásahy doby, ale vždycky šla dál. Jak říkala moje máma: ‚Furt se de…‘“

Spustit audio

Související