Malířka Vánoc aneb Slabikář. Letos uplynulo 130 let od narození malířky a ilustrátorky Marie Fischerové-Kvěchové
Ani dlouhá řada let nesmazala povědomí o jejím díle. Do paměti několika generací se otiskly roztomilé obrázky dětí, zvířátek i postav z vystřihovacího betléma. Mnozí skládali kostičky s pohádkovými motivy Popelky nebo Budulínka. Poslouchejte on-line po dobu pěti týdnů po odvysílání.
Její vystřihovací betlém zdobí dodnes mnohou sváteční domácnost a slabikář Poupata těšil generace dětí školou povinných, ale ještě více možná působil radost těm, kteří už vzdělávací systém dávno opustili.
Marie Fischerová-Kvěchová se narodila jako vytoužené dítě do rodiny c. k. berního inspektora v Kutné Hoře v březnu 1892. Posléze se přestěhovali do Prahy, kde jako nejmladší studentka absolvovala Uměleckoprůmyslovou školu. Ve výtvarném studiu pokračovala v Paříži. V roce 1915 se provdala za lékaře Jana Fischera, s nímž měla tři děti. Ilustrovala Němcové babičku i Karafiátovy Broučky, kreslila pro slabikář. Pohlednice s houfy červenolících dětí nebo krojovaná Panna Maria patřily k nejoblíbenějším. Publikovat jí zakázal totalitní režim po únoru 1948. Na její obrázky, stejně jako na tradiční hodnoty, se ovšem nezapomnělo.
Eliška Pilařová zve na vánoční návštěvu u Marie Fischerové-Kvěchové prostřednictvím vyprávění její vnučky Heleny Kratochvílové. Ta na svoji babičku, v jejíž blízkosti žila až do její smrti v roce 1984, vzpomíná: „Babička byla malá, drobná osoba, vysílající úžasnou, optimistickou energii, nikdy ne zapšklá. Samozřejmě, že musela mít v sobě různé zásahy doby, ale vždycky šla dál. Jak říkala moje máma: ‚Furt se de…‘“
Související
-
Smrt a spása ve středověku. Jak si lidé představovali zásvětí?
U příležitosti vydání knihy Kultura a společnost středověké Evropy očima současníků historika Arona Gureviče hovoří o Petr Šmíd s historikem Martinem Nodlem.
-
Vánoce ve znamení velkých premiér i klasiky z archivu. Nevypínejte Vltavu ani o svátcích
Na závěr roku jsme si připravili řadu svátečních pořadů, které byste si neměli nechat ujít.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.