Vánoční preludia Vojtěcha Říhovského. Poslechněte si drobné předehry na témata známých koled

22. prosinec 2022

Otevřete spolu s námi partituru Padesáti vánočních preludií, op. 69 Vojtěcha Říhovského. Obsahují drobné předehry, mnohé z nich na témata známých koled, a právě ty jsme vybrali do našeho pořadu.

Vrchol své kariéry prožil jejich autor za varhanami Emanuela Štěpána Petra v kostele sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Po odchodu do penze hrál a vedl sbor v kostele Panny Marie Královny míru v Praze na Lhotce.

Čtěte také

Padesát vánočních preludií natočil 12. prosince 2020 v kostele sv. Kateřiny ve Velvarech varhaník Pavel Černý, který dlouhá léta hrával ve vinohradském kostele, a stejný varhanář postavil nástroj i pro velvarský chrám. Říhovského hudba se tedy rozezní na varhanách sdílejících shodnou zvukovou estetiku.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.