Vánoční preludia Vojtěcha Říhovského. Poslechněte si drobné předehry na témata známých koled

22. prosinec 2022

Otevřete spolu s námi partituru Padesáti vánočních preludií, op. 69 Vojtěcha Říhovského. Obsahují drobné předehry, mnohé z nich na témata známých koled, a právě ty jsme vybrali do našeho pořadu.

Vrchol své kariéry prožil jejich autor za varhanami Emanuela Štěpána Petra v kostele sv. Ludmily v Praze na Vinohradech. Po odchodu do penze hrál a vedl sbor v kostele Panny Marie Královny míru v Praze na Lhotce.

Čtěte také

Padesát vánočních preludií natočil 12. prosince 2020 v kostele sv. Kateřiny ve Velvarech varhaník Pavel Černý, který dlouhá léta hrával ve vinohradském kostele, a stejný varhanář postavil nástroj i pro velvarský chrám. Říhovského hudba se tedy rozezní na varhanách sdílejících shodnou zvukovou estetiku.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...