Malé zázraky z přediva občanské společnosti: během týdne se staly věci, které jinak trvají rok
Lidem prchajícím před válkou v Ukrajině poskytuje brněnský ženský vzdělávací spolek VESNA a pražské Café ŽINKA bezpečný prostor a vzájemnou podporu – ta vychází z místní komunity. Celý balíček podpůrných aktivit rozvíjí i Akademie výtvarných umění, která vedle výtvarných workshopů a aktuální výstavy ZUPYNKA AVU plánuje také přijetí několika desítek studentů z Ukrajiny. Architekt Josef Smutný zmiňuje potenciál i aktuální limity podpory, jíž může nabídnout architektonická obec.
Jak na příchod lidí prchajících z Ukrajiny reagují místní spolky, kulturní komunity či školy? Jaká propojení fungují, jaká drhnou? Odpovědi v ArtCafé nabídne umělkyně a kurátorka Tamara Moyzes z AVU a Artivist Lab, Jana Hradílková z Café ŽINKA, Barbora Antová ze spolku VESNA a architekt Josef Smutný ze spolku Člověk a prostor.
Související
-
Proč a jak učit ve škole o míru?
Jak vyučovat o míru? Jitka Kostelníková se ptá Ondřeje Horáka z Centra občanského vzdělávání a Aleksandara Weisnera z European Center for Peace and Development.
-
Dobrovolnictví je pradávným lidským fenoménem. Do lidských vazeb vpisuje princip pomoci
Dobrovolnictví je tu od pradávna a je součástí společenských vazeb. Jak se ho daří rozvíjet v Česku? Co přináší naší společnosti?
-
Osobnosti hudební scény reagují na válku: I am with the Ukrainian people
V průsečíku benefičních akcí, nových tracků a touhy po spojení proti Putinově válce nachází Pavel Klusák pozoruhodnou hudbu a její příběhy.