Malé divadlo kjógenu, japonský humor v brněnském podání
Japonské divadlo je u nás relativně neznámé. Platí to i pro kjógen - komediální divadelní formu, jejíž historie sahá hluboko do minulosti. Největšího rozkvětu dosáhl kjógen ve 14. století, ale jeho tradice pokračuje nepřetržitě dodnes. Kjógen okouzlil i skupinu divadelníků v České republice - Malé divadlo kjógenu bylo založeno před 15 lety.
Přestože jde v případě kjógenu o komedii, frašku, řídí se tato divadelní forma celou řadou striktně daných pravidel. Strojená řeč, strojená chůze, pomalé tempo promluv, scéna bez kulis – to vše může být pro diváka překážkou k pochopení a přijetí kjógenu. Jde ovšem o pečlivě nazkoušenou záležitost. Nejzkušenější japonští herci dotáhli orchestraci promluv k dokonalosti. U nás není publikum natolik zkušené, a tak hercům leccos promine. Ani v Japonsku ovšem nejsou brněnští umělci divákům pro smích – pravidelně jsou zváni na tamější divadelní festivaly. Frašky v podání Malého divadla kjógenu už tedy nejsou pouhou amatérskou hrou na japonské divadlo. Jsou jeho českou variantou.
V Čajovně jste slyšeli rozhovor Radima Nejedlého s hercem Igorem Dostálkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?