Maciej Wojtyszko: Bulgakov. Poslední dny slavného spisovatele perspektivou osudů jeho blízkých

15. květen 2021

„Nejdříve dopsat, potom umřít,“ stálo v záhlaví rukopisu románu Mistr a Markétka. Přestože tráví poslední dny života sám v ložnici svého bytu, stává se spisovatel Michail Bulgakov středobodem myšlenek i jednání všech osob ve svém okolí. Jejich úsilí, naděje i selhání uprostřed zimní Moskvy roku 1940 tvoří tragikomický obraz prolínající se s pohnutými osudy, ale i magickou poetikou slavného románu. Premiéru hry poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání. 

Rozhlasová úprava a režie: Vít Vencl
Osoby a obsazení: Helena (Zuzana Stivínová), Olga (Dana Černá), Kačalov (Viktor Preiss), Běrkov (Kamil Halbich), Šivarov (Jiří Vyorálek), Erdman (Marek Němec), Jermolaj (Hanuš Bor), Anuška (Marie Štípková), Pravdin (Petr Jeništa), Čertov (Jiří Maryško) a Nataša (Karolína Půčková)
Dramaturgie: Klára Novotná
Překlad: Jiří Vobecký
Premiéra: 15. 5. 2021

V zimě roku 1940 má před sebou spisovatel a dramatik Michail Afanasjevič Bulgakov, jeden z nejvýznamnějších představitelů ruské literatury 20. století, poslední týdny svého života. Ztratil zrak i naději na přízeň vlivných autorit, jeho hry se nesmějí uvádět, nejnovější drama o Stalinově mládí, které se stalo nadějí na možný zvrat, bylo generalissimem zavrženo. Přesto za dveřmi ložnice moskevského bytu, sám se svou bezmocí a vnímáním obnaženým nervovou chorobou, dokončuje autor své největší životní dílo – román Mistr a Markétka.

Zda a jak se podaří rukopisy přepsat a skrýt před zájmem NKVD, záleží na vynalézavosti i osobní statečnosti Bulgakovových blízkých. Největší odpovědnost i riziko leží na manželce Heleně a její sestře Olze, tajemnici Moskevského uměleckého divadla, které bývalo autorovou domovskou institucí. Do podpory Bulgakova se vložil také první herec MCHATu Vasilij Ivanovič Kačalov či dramatik Nikolaj Erdman. Pro všechny však zůstává boj s tajnými službami nevypočitatelnou hrou, v níž si nemohou být jistí, kdo z jejich dalších přátel je ve skutečnosti nasazeným agentem, koho se podařilo zlomit a komu důvěřovat.

Dana Černá

Na tomto půdorysu, vycházejícím z důkladné znalosti historických skutečností, vytvořil polský dramatik a režisér Maciej Wojtyszko svůj tragikomický obraz závěru Bulgakovova života spojeného s pohnutými osudy vzniku románu, poprvé publikovaného až pětadvacet let po spisovatelově smrti. Sám Michail Bulgakov není aktérem hry – stává se ale středobodem myšlenek, rozhovorů i jednání všech osob ve svém okolí. Jejich úsilí, naděje, karamboly i selhání uprostřed zimní Moskvy, v kruhu tvořeném divadlem, spisovatelovým bytem a vyšetřovací místností Ljubjanka, se svou absurditou, nečekaným humorem i magickou obrazivostí prolínají s příběhem a postavami Mistra a Markétky.

Režisér Vít Vencl, který Wojtyszkův text v překladu Jiřího Vobeckého pro rozhlas také upravil, do hlavních rolí Bulgakovovy manželky a švagrové obsadil Zuzanu Stivínovou a Danu Černou, herce Kačalova přesvědčivě ztvárnil Viktor Preiss a Nikolaje Erdmana Marek Němec. Svůj reálný předobraz mají ve hře nejen osobnosti uměleckého světa, ale i pracovníci NKVD v čele s vyšetřujícím důstojníkem Šivarovem, kterého si zahrál Jiří Vyorálek. Jedinou fiktivní postavou je druhořadý herec MCHATu a spolupracovník NKVD Paška Běrkov, který se v podání Kamila Halbicha stává snad nejsmutnějším hrdinou příběhu.

Viktor Preiss

Stanice Český rozhlas Vltava připravila premiéru hry Bulgakov na sobotu 15. května ke 130. výročí spisovatelova narození. O den později pak uvede první část třídílné rozhlasové adaptace Mistra a Markétky.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser