Ludwig van Beethoven: Smyčcové kvartety

4. červen 2020

Nová nahrávka německého souboru Tetzlaff Quartett. Poslechněte si recenzi Milana Bátora.

(…) Čtveřice výtečných muzikantů spolu vystupuje od roku 1994 a za více než dvě desetiletí získala pověst jednoho z nejlepších komorních souborů. Nahrávka finského hudebního vydavatelství Ondine přináší na prvním disku Beethovenův patnáctý kvartet a moll, op. 132. Druhé CD obsahuje smyčcový kvartet B dur č. 13, op. 130, k němuž je na albu připojena Velká fuga op. 133. (…) A jaká je interpretace Tetzlaffova kvarteta? Musím přiznat, že jsem dlouho neposlouchal žádnou nahrávku s takovým zaujetím. Hru kvarteta provází mimořádná souhra a skvělá technická brilance. Nejvíc však upoutá jejich kreativita, přesně artikulovaný, promyšlený a procítěný interpretační názor, který se odráží ve struktuře, psychologicky odstíněném výrazu a celkové výstavbě. Tetzlaffovo kvarteto nehraje ani vteřinu šablonovitě. Jejich Beethoven je vzrušený, temně bolestný, drásavý i meditativně projasněný, vždy koreluje s tím, co se v hudbě právě odehrává. (…)

Nahrávka vyšla u labelu Ondine.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...