Ludwig van Beethoven: Klavírní koncerty 1 & 4

10. prosinec 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ludwig van Beethoven: Klavírní koncerty 1 & 4

Nahrávka Symfonického orchestr BBC s čínskou pianistkou Fang Yuan a českým dirigentem Markem Šedivým. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) Je nesporné, že Fang Yuan má pro evropskou hudbu mimořádné pochopení. Zdá se, že nepatří mezi ty umělce z Asie, kteří si naposlouchají evropskou interpretaci hudby a pak ji opakují, aniž by byli schopni své vlastní verze, aniž by emoce a výrazové nuance sami prožili a autenticky je promítli do vlastního tvůrčího přístupu. Zdá se, že opravdu nasála německou kulturu a v jejím rámci je schopna svého přístupu – slyšíme, že opravdu zřetelně artikuluje, že velmi věrně postihuje živou, hravou, až roztančenou náladu vídeňského klasicismu, že se dobírá pěkně soustředěných lyrických poloh, v případě 4. klavírního koncertu už opravdu směřujících kamsi k romantismu. Na výsledku, který je rozhodně velmi živoucí, se samozřejmě velkou měrou podílí Symfonický orchestr BBC, který se tu z tělesa schopného zachytit moderní zvukovou vynalézavost současných autorů stejně jako klasiků 19. a 20. století, proměňuje v těleso zřetelně vystihující přesnou, jasnou, zřetelnou a přes všechnu pozitivní energii velmi korektní podobu hudby z přelomu 18. a 19. století. Na výsledku, který zní velmi zajímavě, ne tuctově, se tedy samozřejmě podílí i dirigent. Marek Šedivý pro tento úkol zmobilizoval a oživil všechny dostupné síly, inicioval a udržel krásně živá tempa, vymodeloval pěkné tvary, dosáhl s orchestrem jiskrné dokonalosti, prokázal velký smysl pro vitalitu hudby. Krásně společně sólistku doprovázejí. (…)

Nahrávka vyšla u vydavatelství Sony.

autor: Daniel Jäger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.