Lubomír Lipský: Host do domu, Bůh do domu. Rozhlasová koláž na motivy povídek Jaroslava Haška
Hra napsaná na motivy několika povídek Jaroslava Haška je pozoruhodná tím, že její text napsal herec Lubomír Lipský. Není proto divu, že hlavní postava podvodníčka a pábitele, kterou psal herec s vědomím, že bude jejím interpretem, nás provází všemi epizodami příběhu. Reprízu uvádíme ke 100. výročí narození jednoho z nejoblíbenějších českých komiků Lubomíra Lipského, který se narodil 19. dubna 1923 v Pelhřimově. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Nikdy není na škodu mít ve světě dost příbuzných a přátel, které můžete potěšit svou návštěvou. Zvlášť když je to přízeň vzdálená a majetná. Bohatí a spořádaní lidé navíc vedou tak nudné životy, že jsou vděční, když mohou pohostit člověka, který umí užít dne.
Právě k takovým patří pan Jaroslav, muž nadaný činorodostí, vtipem a nezávislostí na společenských konvencích. Tentokrát poctí svou návštěvou dům obchodníka Karla Láblera a za chvíli se tak vpraví do chodu domácnosti, že může hostitele zastoupit na grémiu velkoobchodníků a majitelů koloniálů. A pronese tam příspěvek, na který se bude ještě dlouho vzpomínat!
Související
-
Matija Lisičar: Povídky z nejvýznamnější sbírky chorvatské moderny Nemocné svědomí
Příběhy s opakujícími se motivy lásky a návratu psal Matija Lisičar v letech 1901 až 1910. Většinou se odehrávají autorově rodném Dubrovníku a jeho okolí.
-
Rudolf Sloboda: Černá barva radosti. Povídka o touhách i lidském selhávání v autobiografickém hávu
Vypravěč v povídce slovenského spisovatele a filosofa ze sbírky Herečky zachytává někdy až nemilosrdně sebe i své nejbližší do pastí a sítí svého toku vyprávění.
-
Smrt bibliomanova, Jasnovidka, Zlodějíček a další povídky Jaroslava Havlíčka
Poslechněte si pět próz mistra české psychologické prózy z období mezi válkami!
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.