Louise Glücková: Noc věrnosti a ctnosti. Poslední básnická sbírka americké nobelistky
Předposlední sbírka americké básnířky, esejistky a profesorky na Yaleské univerzitě Louise Glückové, laureátky Nobelovy ceny za literaturu, se jmenuje Noc věrnosti a ctnosti. Básnířka, jejíž intimní, prostý a magický hlas ocenila Švédská akademie, v ní stojí tváří v tvář stárnutí a konečnosti lidského života. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Jak se psalo v NY Times, nehledejte zde útěchu, ale ani beznaděj: „Vysoké umění i hluboký prožitek vychází z momentů, kdy se každodenní události stávají magickými, kdy rozčarování vede k opětovnému okouzlení.“
Po čase se na Vltavě vracíme k této sbírce v pořadu, který představuje reprezentativní výběr z českého vydání v překladu Terezy Vláškové, ale také původní hudebně zvukovou kompozici skladatele Michala Rataje s herci Lucií Trmíkovou a Jiřím Štréblem.
Čtěte také
Vzpomínání, zapomínání, snění, smysl života, životní cesta, rodina, domov, umírání, časovost, dílo, odkaz. To jsou tematické okruhy sbírky, která se dokáže vyjadřovat nejrůznějšími způsoby: od kvazi deníkových zápisků fiktivních postav (například malíře, jehož opustil cit v rukou) až po rytířská či kafkovská podobenství. Jestliže se o hlasu básnířky Louise Glückové píše jako o prostém, znamená to, že její poetika se nevyznačuje květnatostí nebo neotřelostí slov a metafor.
Jazyk poezie Glückové je přístupný – její umění spočívá spíše ve vyjadřování komplexního pocitu, myšlenky, prožitku skrze obrazy a situace, ve kterých všedností proniká fantastika s příměsí mýtu. A takhle se z velmi intimní zkušenosti stává zkušenost sdílená. Je to najednou klíč k životu nás všech, kterým ovšem musíme obraz, situaci nebo příběh, otevřít jako čtenáři sami. Ve svém projevu, který napsala při příležitosti udělení Nobelovy ceny, se Glücková vyznává z obliby poezie, „pro kterou je zásadní přínos posluchače nebo čtenáře – jako důvěrníka, spiklence, nebo toho, kdo neoslyšel křik.“
Související
-
Básně píšu jenom v rauši. Když to zkouším jinak, nefunguje to, říká básnířka Tereza Riedlbauchová
Inspirací jsou jí texty Oscara Wildea či nobelistiky Louise Glückové. Pochází z umělecky založené rodiny, ostatně hudbu svých příbuzných si nechala zahrát ve Vizitce.
-
Nobelovu cenu získala básnířka Louise Glücková. Její poetický hlas vyniká svou prostou krásou
Porota ocenila „její neutuchající potřebu pátrat po pravdě a čistotě“. Laureátka se v díle inspiruje vlastními prožitky z dětství, rodinnými vztahy i klasickou literaturou.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.