Lidověk

29. září 2022

Hraje divadlo, píše poezii, umí hrát na pět hudebních nástrojů. Matěj Metoděj Štrunc je multi-talentovaná osobnost, což potvrzuje i na svém sólovém debutu – osobité úpravě lidových písní. Hodnocení připravil Tomáš Klement.

(…) Lidověk je povedená deska, ale musím se přiznat, že ani po opakovaném poslechu se mi nedostala pod kůži, nedokázala mě strhnout. Neumím si představit, že bych se k ní vracel opakovaně po dobu několika měsíců. A abych se vrátil na samý začátek své recenze – 26 letý Štrunc si natočením vlastních verzí lidových písní vybral snazší cestu, folklórní materiál mu posloužil jako berlička. Určitě pro něj – jako stále začínajícího umělce – bylo snazší předělávkami zaujmout na první dobrou posluchače a novináře, tato recenze je toho koneckonců důkazem. Ale nemyslím si, že to byl zrovna krok, který měl Štrunc udělat na začátku své kariéry. Upřímně jsem zvědav na jeho další album, které by mělo být – jak sám Matěj Metoděj Štrunc slibuje – už skutečně autorské. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.