Léto, rybník, místní i lufťáci. Hrubínova Srpnová neděle s legendárním hereckým obsazením
Dva horké letní dny v malé jihočeské vsi. Rybník, lufťáci, místní mládež, venkovský pohřeb. Redaktor Morák přijíždí sdělit milence, že čeká dítě se svou bytnou. Rozhlasovou podobu slavného představení první Hrubínovy hry v Národním divadle s legendárním hereckým obsazením poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Scénická hudba: Václav Trojan
Režie: Otomar Krejča
Rozhlasová režie: Olga Valentová
Natočeno: 1960
Horký letní den u jihočeského rybníka na sklonku padesátých let. Schází se tu místní lidé, přijíždějí sem lufťáci až z Prahy. Z mozaiky postav, z nichž prakticky každá, jak se z útržků dialogů vyjevuje, za sebou vláčí jakousi starost, se nejvýrazněji vyděluje Alfréd Morák. Literát, sice neúspěšný, ale dostatečně inteligentní, citlivý, ale hlavně zhrzený na to, aby pocítil tu veškerou banalitu. Má na kontě jeden zásadní morální prohřešek z let okupace a teď ho čeká další dilema.
Františka Hrubína (1910–1971) považujeme především za lyrického básníka. Zároveň je to ale dramatik, jehož poemou Jobova noc (1945) začínal poválečnou éru E. F. Burian a hry Srpnová neděle (1958) a Křišťálová noc (1961) byly podstatnou součástí Krejčova obrodného a pro české divadlo zásadního programu Národního divadla.
Hra se díky inscenaci Otomara Krejči stala manifestem nového divadla bořícího kánony socialistického realismu na jevišti. Nemá výrazný děj, ani vyhrocené dramatické situace. A přece z ní dodnes cítíme prazvláštní atmosféru doby, banalitu prošvihnutých životních šancí a věčné téma hledání takového způsobu života, aby se člověk nemusel stydět před druhými a hlavně sám před sebou.
Inscenace z roku 1958, ke které Otomar Krejča přizval scénografa Josefa Svobodu, hudebního skladatele Václava Trojana a prakticky to nejlepší možné herecké obsazení, se stala jedním z nejúspěšnějších počinů činohry Národního divadla. Během tří let dosáhla sto šedesáti tří repríz.
Z této inscenace vychází i rozhlasová adaptace z roku 1960. Režisér Krejča využil prakticky stejné obsazení. Alfréda Moráka hraje Karel Höger, dále uslyšíte Vlastu Fabianovou, Marii Tomášovou, Bohumila Záhorského, Jiřinu Šejbalovou, Radovana Lukavského, Luďka Munzara, Františka Filipovského, Jana Třísku a další legendární herce.
Související
-
Básnění Vladimíra Javorského. František Hrubín: Lešanské jesličky (vybrané básně)
Herec Vladimír Javorský vybírá své oblíbené básně.
-
BáSnění Miloně Čepelky. František Hrubín: Dva sonety
Básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor a cimrmanolog Miloň Čepelka vybírá své oblíbené básně.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.