Letní filmová škola v Uherském Hradišti letos bude!

15. květen 2020

Konečně ta zpráva přišla! To, v co mnozí spíše nesměle doufali, se stalo skutečností: oblíbená Filmovka v Uherském Hradišti se letos uskuteční. Bude sice o dva dny kratší, než měla být původně, a v trochu posunutém termínu od 7. do 12. srpna, ale půjde zřejmě o první velký český filmový festival, který nebude z důvodů koronavirové situace zrušen nebo zásadně odložen. Sláva, chtělo by se říct. Teď ještě se do Hradiště dostat. Přednost budou mít ti, kteří už jsou akreditovaní.

44. Letní filmová škola Uherské Hradiště, prostor před kinem Hvězda.

„Dlouho jsme zvažovali, jestli festival letos uspořádat. Postupné rozvolňování protivirových opatření a taky termín, kdy je většina obvyklých virových nákaz na nízkém stupni, nás nakonec nasměrovaly k tomu, že Filmovku uskutečníme. Samozřejmě při využití všech hygienických pravidel a předpisů,“ říká ředitelka akce Radana Korená. Věří přitom, že genius loci tu opět zapracuje, a Letní filmová škola se pro účastníky stane jedinečným zážitkem. Vzhledem k výjimečné situaci vlastně neopakovatelným. 

Ředitelka Letní filmové školy Radana Korená

Velké venkovní akce, na které byl festival zvyklý, letos samozřejmě odpadnou. Letní kina tu ale budou. Na kolejní nádvoří by se mělo vejít asi dvě stě diváků, na Studentském náměstí se chystá prostor pro autokino. Tím by chtělo město poděkovat obyvatelům města za jejich vstřícnost k festivalu. „V autokině budeme hrát oddechovější tituly, na nádvoří už poněkud náročnější,“ vysvětluje programová ředitelka Filmovky Iva Hejlíčková. V letním kině se s filmy budou střídat i koncertní a divadelní vystoupení. 

Kamenných kin bude letos pět. Vypadlo jenom kino Mír, což vzhledem k jeho velikosti není překvapivé. „Vždyť by se tu ani nedaly udržovat předepsané rozestupy,“ říká k tomu Radana Korená. Programové stany budou tři, besedovat se v nich bude zase za přísných bezpečnostních podmínek. Všechny kroky festival konzultuje s celostátními i regionálními úřady a institucemi – městem Uherské Hradiště, Ministerstvem kultury, Státním fondem kinematografie nebo Krajskou hygienickou stanicí. Organizátoři akce přitom věří, že přislíbené dotace jim nebudou kráceny. 

Iva Hejlíčková

Jedna ze stěžejních sekcí bude letos zaměřená na Izrael. „Jde o oblast zajímavou nejenom filmově, ale i společensky a politicky. Vedle zajímavých snímků uspořádáme v Uherském Hradišti k tomuto tématu i některé výstavy, třeba fotografií Karla Cudlína nebo expozici, kterou připraví Židovská obec. Přijedou i někteří zajímaví hosté. Asi ne z Izraele, ale zajímaví jsou i ti od nás. Ráda bych v Hradišti přivítala třeba Jakuba Szántó, který má k téhle oblasti blízko,“ vyjmenovává Iva Hejlíčková s tím, že další program a další hosté budou upřesňováni postupně. „V těchto dnech třeba intenzivně jednáme s tvůrci českých filmů, což není jednoduché. Ovšem jejich situaci chápeme,“ upřesňuje programová ředitelka. Celkově nabídne letos Letní filmová škola méně sekcí, než jsou diváci zvyklí, žádná z těch, které zůstaly, ale nebude nijak redukována. „Letošní program bude v zásadě podobný, jako vždycky, od filmů přes debaty až po divadla a koncerty. Jen se všichni budeme trošku víc mejt,“ uzavírá s úsměvem Iva Hejlíčková.

Spustit audio