Lenka Lichtenberg: Embrace

13. září 2013

Původem česká zpěvačka Lenka Lichtenberg začínala vystupovat už jako dítě na podiu divadla Semafor. Dnes žije v Torontu, ale do Česka se ráda vrací. Ve světě se prosadila v oblasti židovské hudby, podobně jako u nás často vystupující skupina Klezmatics. Její repertoár tvoří písně v jazyce jiddiš, což je kombinace hebrejštiny a němčiny, kterou se kdysi mluvilo v židovských osadách v Evropě.

Své poslední album Embrace, Objetí, natočila se svojí kanadskou skupinou Fray, což znamná v překladu z jiddiš "svobodný" - a jak uslyšíme, přispěli na ni i významní hosté žijící mimo Kanadu. Jedním z pilířů klasického repertoáru v jazyce jiddiš je skladba Shnirele Perele, o stuhách, perlách i zlatých praporcích, které hlásí příchod proroka, syna Davidova. Poslechněme si ji v podání Lenky Lichtenberg.

K významným hostům, kteří hrají na novém albu Lenky Lichtenberg, patří i velmi důležitý hudebník z Izraele, Yair Dalal, který hraje na arabskou loutnu oud i na housle.

Dalal vydal před 14 lety album The Perfume Road, Stezka vůní, inspirované obchodní trasou, kterou po staletí užívali kupci s karavanami k transportu koření a dalšího vzácného zboží mezi Perským zálivem a pobřežím Středozemního moře. Poslechněme si titulní skladbu alba v podání Lenky Lichtenberg s hostujícím Yairem Dalalem. Pokud dobře napnete uši, uslyšíte i zpívající ptáky za okny studia.

Židovskému jazyku jiddiš, v němž je velká část repertoáru zpěvačky Lenky Lichtenberg, hrozilo vymření v době, kdy se oficiálním jazykem nově vzniklého státu Izrael stala hebrejština. Lenka Lichtenberg ale tvrdí, že jiddiš se vrací - a to právě zásluhou písní. Jiddiš je učebním předmětem na univerzitách, tématem workshopů: "Třeba roku 2009 se konal vůbec první festival jiddiš poezie v Izraeli," vysvětluje zpěvačka. Názorným příkladem tohoto návratu je skladba Holubi v Paříži. Její text napsal před 7 lety v Paříži současný básník.

VÝBĚR Z CD:Shnirele PereleVayn fun lebnPerfume RoadPeace is the Only WayPigeons in ParisDanse Suite Macabre2010Aleynu

Spustit audio