Legendární italský skladatel a dirigent Ennio Morricone v Praze!
Pražský festival Prague Proms má před sebou jeden z nejočekávanějších koncertů s hudbou Ennia Morriconeho, kterou bude dirigovat skladatel osobně.
Vystoupení legendy filmové hudby, držitele Oscara za celoživotní dílo Ennia Morriconeho, začíná ve Smetanově síni Obecního domu v Praze ve čtvrtek 14. a v pátek 15. července od 19 hodin. Hraje Český národní symfonický orchestr, spoluúčinkuje Český filharmonický sbor Brno.
Další informace nabízí Jindřich Bálek, který s ním měl během zkoušek možnost krátce natáčet.
Slavný skladatel komponoval hudbu k více než pěti stovkám filmů, včetně známých westernů, a televizních seriálů. Zabývá se ale i symfonickou a komorní hudbou. Do české metropole zavítal vloni začátkem prosince, v hostivařských studiích s ČNSO natáčel hudbu k novému italskému filmu Jako delfín od režiséra Stefana Realiho.
ČTK tehdy řekl, že se považuje především za skladatele, až poté za dirigenta. „Nejdůležitější pro mne vždy byla metoda, přesnost a samozřejmě láska, tím jsem se vždy řídil," uvedl třiaosmdesátiletý italský skladatel. Jeho tvorba vychází podle něj z jeho specifické techniky, hudebního nadání i vlastní fantazie.
Za svou kariéru obdržel několik cen Grammy a Zlatých glóbů, několikrát byl také nominován na Oscara. Zlatou sošku získal jednu, v roce 2007 za celoživotní dílo. Loni převzal nejvyšší švédské hudební ocenění Polar Music Prize pro rok 2010.
Nejvíce se proslavil spoluprací s režisérem a krajanem Sergiem Leonem na filmech, jako byla trilogie Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965) a Hodný, zlý a ošklivý (1966), kde se v roli osamělého „muže beze jména“ představil mladý Clint Eastwood.
Morriconeho charakteristické spojení harmoniky, zvonů a kytar, které ovlivnilo mnoho dalších westernových tvůrců, se posléze stalo znakem žánru. Nebyly to ale zdaleka jen oblíbené spaghetti westerny, které Morriconeho proslavily. Z nejznámějších seriálových melodií je to hudba k oblíbenému italskému kriminálnímu seriálu o boji proti sicilské mafii Chobotnice.
Působivými nahrávkami podbarvil snímky velmi rozličných žánrů dalších uznávaných režisérů, například Briana de Palmy (Nedotknutelní), Romana Polanského (48 hodin v Paříži), Franca Zeffirelliho (Hamlet), Giuseppeho Tornatoreho (Bio Ráj a Malena), Rolanda Joffého (Mise), Olivera Stonea (U-Turn) či Adriana Lynea (Lolita). Morricone byl rovněž dvorním skladatelem Piera Paola Pasoliniho. Jedna z jeho starších nahrávek se objevuje i ve snímku Quentina Tarantina Kill Bill.