Krautgartner musel do Brna, aby si poslechl big band

2. duben 2018
Noční vlna jazzu , Noční vlna jazzu

Mohl by rodák z města Mikulova, významný evropský jazzman Karel Krautgartner zůstat v rodném městě, aby si poslechl kvalitní big band? Během svého života by se načekal. Dnes by ho zastihly každoroční červnové Jazzové večery pořádané právě na jeho počest, a nejen ty.

Jazzové večery Karla Krautgartnera začínaly v roce 2001 jako poměrně nenápadná, neokázalá akce skupiny nadšenců v čele s Ladislavem Kolmačkou. Na počátku nebylo vůbec jisté, zda se Jazzové večery budou i po prvním ročníku opakovat. Nedůvěra v budoucnost akce pramenila i z místní bohaté hudební tradice a všudypřítomné folklórní atmosféry. Obavy nerozptyloval ani fakt, že v Mikulově se pravidelně konají jiné jazzové koncerty.

Strach se ukázal jako zbytečný a každý následující ročník budil větší pozornost. Prvotní oslovování kapel Spolkem přátel Karla Krautgartnera dospělo do opačného stadia. Dnes se pořadatelům hlásí kapely samy. Jazzové večery Karla Krautgartnera tak každoročně mohou nabízet to nejlepší ze současné české, slovenské nebo dokonce rakouské jazzové scény.

V Mikulově už zahráli například Orchestr Ferdinada Havlíka, Big Band Českého rozhlasu pod vedením Václava Kozla, Rozhlasový Big Band Gustava Broma, Orchestr Karla Vlacha, Big Band Felixe Slováčka, B-Side Band, Big Band Brno, Big Band Konzervatoře Jaroslava Ježka, Big Band Václava Hybše nebo vídeňská kapela Vienna Big Band Machine.

2. června loňského roku v Mikulově koncertoval česko-rakouský Oldo Lubich Big Band, kapela vedená českým pianistou, skladatelem, aranžérem a kapelníkem žijícím v Rakousku Oldřichem Lubichem. Big Band kromě hostujících instrumentálních sólistů, například Jiřího Kudrmana a Markéty Smejkalové, doprovodil také dva zpěváky, Jaroslava Zvoníka a Italku jménem Francesca Viaro, mimochodem dřívější spolupracovnici legendárního Joe Zawinula.

Zkrácený rozhlasový záznam z tohoto večera zazněl v Noční vlně jazzu 6. dubna 2018 – nechť je věnován vynikajícímu hudebníkovi Oldřichu Lubichovi, který zemřel koncem února 2018 v Rakousku.

Letos 1. června se bude konat už 18. ročník Jazzového večera Karla Krautgartnera a koncert bude opět natáčet Český rozhlas. Spolek přátel Karla Kraugartnera tentokrát pozval slovenský Fats Jazz Band, který posluchače přenese do období hot-jazzu a raného swingu 20. až 40. let minulého století. Můžeme se těšit na energickou hudbu v dobových autentických aranžmá.

Jazzová hudba dřív měla punc noblesy, která se dnes občas transformuje do elitářské atmosféry. V Mikulově ale na Jazzové večery Karla Krautgartnera chodí hlavně ti, kdo mají rádi hudbu a jsou nadšeni ze svého slavného rodáka. Důkazem je také mikulovský rodný dům Karla Krautgartnera, ve kterém dnes sídlí Jazz Art Gallery a před nímž bývá každoročně v den konání Jazzového večera odhalena některému významnému jazzmanovi bronzová hvězda nesoucí jeho jméno. Svou dlaždici slávy v Mikulově mají například Ivan Dominák, Ferdinand Havlík, Gustav Brom, Jaromír Hnilička, Josef Audes nebo od loňska Jiří Kudrman.

Hudební a společenské zážitky v menších městech mají vždy příchuť něčeho vzácného, mimořádného. A nezapomeňme, že konkrétně v Mikulově mají i příchuť výborného vína.

autor: Max Wittmann ml.
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka