Koncert Čtvrttón Karla Ančerla připomene zavražděné hudebníky terezínského ghetta
Čtvrttón Karla Ančerla je název koncertu, který se uskuteční dnes v pražském Rudolfinu. Půjde o vzpomínku na zavražděné hudebníky, kteří působili v orchestru dirigenta Karla Ančerla v terezínském ghettu. Kromě repliky někdejších koncertních programů zazní i pražská premiéra Skladby pro smyčcový orchestr v čtvrttónech.
V říjnu tohoto roku uplynulo 80 let od chvíle, kdy byli posláni na smrt členové smyčcového orchestru, který působil v terezínském ghettu pod vedením významného českého dirigenta Karla Ančerla. Po transportu do vyhlazovacího tábora v Osvětimi došlo k zavraždění téměř všech hudebníků i celé Ančerlovy rodiny. Při příležitosti tohoto tragického výročí se dnes uskuteční v pražském Rudolfinu koncert věnovaný památce těchto umělců. A půjde o repliku programů někdejších terezínských koncertů.
Na programu budou díla Händela, Mozarta, Bacha nebo Dvořáka a v pražské premiéře zazní i Ančerlova skladba pro smyčcový orchestr ve čtvrttónech. Vystoupí smyčcový orchestr Aukso Tychy se sólistou a koncertním mistrem České filharmonie Jiřím Vodičkou a cembalistkou Editou Keglerovou.
Související
-
Já, Karel Ančerl. Autobiografické vyprávění jednoho z nejvýraznějších světových dirigentů
Karel Ančerl dodnes patří k zásadním poválečným dirigentům, jeho životní cestu předurčily válka a židovské kořeny.
-
Transport umělců. S Lubomírem Spurným o skladatelích v Terezíně a jejich tragickém konci v Osvětimi
Pořad věnovaný smutnému výročí transportů z ghetta Terezín na podzim roku 1944 připomene kulturní elitu ghetta: Hanse Krásu, Pavla Haase, Viktora Ullmanna a mnohé další.
-
Hudbou navzdory. Příběh Karla Ančerla a České filharmonie
Je to paradox, pokud se mluví o historii České filharmonie, nejčastěji padá jméno obou Václavů, Neumanna a Talicha, daleko méně se mluví o Karlu Ančerlovi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.