Komunitní zahrada nebo oživení prázdných domů. Univerzitní projekty rozhýbávají města
Univerzity už nechtějí být uzavřeným městem ve městě a snaží se propojovat studenty, akademiky a veřejnost. Pozvali jsme si zástupce Kampusu Hybernská, Udržitelného Palackého a Studentského Brna.
V Česku v posledních letech přibývá univerzitních projektů, které se snaží vytvářet prostor pro sdílení nápadů a poznatků nejen v rámci akademické obce, ale zároveň se více propojovat s veřejností a reagovat na problémy a potřeby města.
Multifunkční prostor v centru města i platforma na sdílení nápadů
Studentská iniciativa Udržitelný Palacký v Olomouci od roku 2016 inspiruje a vybízí veřejnost k ekologicky uvědomělejšímu a šetrnějšímu chování. Provozuje mimo jiné komunitní zahradu, platformu na food-sharing nebo se podílela na celorepublikové úklidové akci. „Na začátku jsme hodně improvizovali. Chtěli jsme se dát dohromady s dalšími lidmi, kteří mají společné zájmy a sdílet nápady,“ říká Tadeáš Žďárský, jeden ze zakládajících členů spolku.
„Vážím si toho, že jsme se od začátku rozhodli dát prostor studentům a studentkám pro jejich vlastní akce, přestože iniciativa přicházela z vedení fakulty,“ přibližuje vznik pražského multifunkčního prostoru Kampus Hybernská Jan Bičovský, jeden z jeho spoluzakladatelů. Společný projekt Univerzity Karlovy a pražského magistrátu, díky němuž ožil dlouhodobě nevyužívaný komplex budov v centru města, zahájil činnost v roce 2017. „Postupně se k nám připojovali další studující i akademici, protože v tom viděli novou příležitost, kterou univerzita před tím nenabízela a ani o ni neusilovala. Teď si všichni říkají, proč jsme takový prostor neměli už dávno.“ Za zhruba rok a půl fungování už od té doby v Kampusu proběhlo zhruba 800 akcí.
„V Brně chyběla organizace, která by spojovala studující napříč různými univerzitami. Nebyl nikdo, kdo by reprezentoval studenty směrem k magistrátu. Ten zároveň hledal bleskosvod mezi městem a studenty,“ popisuje vize projektu Studentské Brno jeho bývalý ambasador Michal Hořínek. Spolek od roku 2015 pomáhá studentkám a studentům prosazovat jejich nápady pro rozvoj města. Na svém webu pravidelně zveřejňují, v jaké fázi se projekty nacházejí, aby bylo jejich plnění jak pod kontrolou studentů, tak veřejnosti.
I dobrovolnictví má své meze
„Na začátku jsme se hodně opírali o dobrovolnictví, ale teď můžeme díky mimořádným stipendiím dávat i odměny. Studenti, kteří podobným aktivitám věnují hodně času, by jinak museli chodit ještě na brigády,“ poukazuje na limity dobrovolnictví Tadeáš Žďárský, který studuje environmentální studia a udržitelný rozvoj. Někteří studující pak mohou mít kvůli časovému vytížení v univerzitních projektech paradoxně problémy dostudovat. „To je třeba hlídat a někdy i brzdit nadšení a iniciativu studentek a studentů, aby to nemělo špatný dopad na jejich hlavní činnost na univerzitě,“ dodává Jan Bičovský, bývalý proděkan Filozofické fakulty.
Jak bylo pro Univerzitu Karlovu složité získat pro své účely dům v centru Prahy? Poslechněte si celé ArtCafé a dozvíte se mimo jiné, kde leží etické hranice ve financování univerzitních projektů a jak se od nich dá posunout k širší společenské změně. Hudbu do ArtCafé vybíral Pavel Klusák, který se zaměřil na bohatou festivalovou nabídku pohraničního městečka Sokołowsko.
Související
-
Nadšení je pro start klíčové, shodují se organizátoři studentských majálesů a festivalů
Od Aloise Jiráska až po Allena Ginsberga v sobě majáles nesl spontánní studentskou tradici. Kam se upřela energie mladých organizátorů dnes? A co vše pořádají?
-
Spolek Punctum funguje už tři roky. Vyhýbá se žánrům a chce zůstat otevřený
Kde se vzal a kam míří kulturní spolek Punctum, který organizuje pestré spektrum událostí od koncertů přes vzdělávací programy až po hodiny jógy?
-
Nemáme ustrašené publikum. Studentské divadlo DISK vstupuje do další sezóny
DISK nabízí v této sezóně pestrou směsici titulů, které se nebojí experimentu. Ředitelka DISKu Tereza Sochová a režisér Tomáš Loužný přibližují, co se bude hrát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.