Kočovné divadlo Ad Hoc: S úsměvem nepilota

28. prosinec 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03538741.jpeg

Silvestrovský Kabaret v éteru připravil Český Rozhlas letos ve spolupráci s Kočovným divadlem Ad Hoc – amatérským divadelním souborem, který se těší stále rostoucímu diváckému ohlasu a v poslední době sbírá úspěchy nejen na domácí scéně. Svůj kabaret charakterizují jako „dumavě filosofický komponovaný večer složený z vědeckých pojednání, originálních písní, obskurní poezie a jiných drobných poetických útvarů, hlásící se hrdě k odkazu pánů Skoumala a Vodňanského.“

Stejně tak by bylo jistě možné vysledovat paralely s některými východisky Divadla Járy Cimrmana i hudebně-poetickými principy Semaforu. Zábavná kompozice vytěžuje všechny zmíněné roviny až na nejzazší mez – spojuje svěží a nenechavý humor, jazykovou vynalézavost, hudební hravost i zřetelnou vnímavost k aktuálnímu společensko-kulturnímu kontextu.

03538743.jpeg

Soubor divadla Ad Hoc v čele s textařem, scénáristou a neformálním principálem Janem Duchkem a hudebníkem Zdeňkem Melínem realizoval nahrávku v rámci představení, jež se s velkým ohlasem uskutečnilo začátkem prosince v karlínském Studiu A. A možná právě proto, že členové souboru nejsou profesionální herci, je jejich vystupování obdařené pozoruhodným nasazením a nakažlivou radostí z tvorby. Takovou, která má bezesporu sílu přesáhnout prostor rozhlasového sálu a nabídnout rafinovaně namíchaný koktejl rozmanité hudby a inteligentního humoru i pro rozhlasové posluchače.

Čtěte také: Všechny odvysílané díly pořadu si můžete poslechnout v iRadiu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.