Knihy na cestu do země helvetského kříže

9. červenec 2009

Nadchází letní sezóna a s ní doba cestování. Inspiraci přinášejí hned dvě publikace, věnované zemi hor a helvetského kříže.

První s názvem Švýcarsko - cestopis ve fotografii vydala Mladá fronta v edici Lidé a země. Autorka fotografií i zasvěceného průvodního textu Hana Růžičková tu na křídovém papíře a na více než sto třiceti stranách velkého formátu prezentuje svoje okouzlení především letní tváří Švýcarska - kvetoucími loukami pod zasněženými štíty čtyřtisícových vrcholů, tradičními dřevěnými domy i ultramoderní architekturou. Přehledné členění do pětapadesáti kapitol podle jednotlivých míst - součástí publikace je i mapa - umožňuje dokonalou orientaci v terénu. Ten zde ožívá prostřednictvím barevného a vnímavého vidění Hany Růžičkové, z něhož je poznat její zaujetí pro tuto krásnou zemi. Doprovodný text se dělí na dvě zdánlivě protichůdné polohy: na jedné straně je to příběh cesty za konkrétním fotografickým úlovkem, na druhé pak zcela věci znalý a praktický komentář s historickými, geografickými a turistickými informacemi.

Pokud by člověk dostal chuť vypravit se do reálu, který kniha zachycuje, může si s sebou vzít i další šikovnou publikaci: Švýcarsko - křížem krážem železničním rájem. Napsal ji Petr Čermák a vydala Kartografie Praha. Její název je vskutku výstižný: ve Švýcarsku se totiž dostanete díky dokonalému dopravnímu systému, zahrnujícímu především vlaky, ale i také poštovní autobusy, lodě a lanovky, úplně všude. Nejkrásnější trasy jsou přehledně zmapovány a popsány, takže si každý může už doma naplánovat, kam se podívá, a hlavně kudy a jak. Na třiadevadesáti stranách knížka podrobně a málem krok za krokem přibližuje deset nejpozoruhodnějších tras včetně Ledovcového expresu, cesty na Pilatus či na nejvýše položenou železniční stanici v Evropě v oblasti hory Jungfrau, do které vedou takzvané Jungfraubahnen, připomínající spíše pozemní lanovku než klasický vlak.

Obálka knihy Švýcarsko - křížem krážem železničním rájem

Obě publikace vznikly především díky organizaci Schweiz Tourismus a inspirovat mohou i ty, kteří se zatím do Švýcarska nechystali.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...