Kjell Askildsen: Náhlá osvobozující myšlenka

5. prosinec 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Josef Somr

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Prozaik Kjell Askildsen je považován za jednoho z nejvýraznějších současných norských spisovatelů. Jeho tvorbu inspirovala francouzská existencialistická a absurdní literatura 50. a 60. let. Na Vltavě uvádíme cynicky humornou povídku s názvem Náhlá osvobozující myšlenka v podání Josefa Somra. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Josef Somr
Překlad: Veronika Dudková
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2008

Kjell Askildsen debutoval v roce 1953 sbírkou povídek Odteďka tě budu doprovázet až domů, která kvůli několika erotickým pasážím vzbudila v jeho rodném, konzervativním jihonorském městě Mandalu veřejné pohoršení. Po několika ne příliš vydařených prózách se autor nejprve odmlčí, ovšem následně se pevně usazuje v povídkovém žánru a v roce 1966 vychází jeho sbírka Kulisy.

Pro většinu Askildsenových próz je typická detailní jazyková propracovanost, tematická sevřenost, jakož i minimalistický jazyk a autor tu vystupuje jako výborný psycholog. Ústředním tématem jeho textů, které mu během let vynesly i řadu významných ocenění, je problém mezilidské komunikace a koncentrované zobrazení obnažených existenciálních situací.

Spustit audio