Khatia Buniatishvili: Labyrinth

30. září 2021

Sólový projekt gruzínské pianistky Khatii Buniatishvili zasahující od klasiky a aranžmá klasiky až po současný minimalismus a filmovou hudbu. Recenzi připravil Petr Veber.

(…) Labyrint jako název alba je titul mnohoznačný, nepřesný, zavádějící, nevýstižný… a zároveň velmi zdařilý. V bookletu se nedočteme nic ani o skladatelích, ani o interpretce, nic o dílech, ani o způsobu, jakým je vybírala, případně dokonce aranžovala. Nic o tom, „o čem“ jsou. Zato tam můžeme číst vidiny, které nás mají a mohou vést (a svést) k tomu, jak jinak lze danou hudbu poslouchat: v naladění na jinou vlnu, iracionální, surrealistickou, existenciální. (…) Ať už zrovna zní hudba Domenica Scarlattiho, nebo Arvo Pärta, Sergeje Rachmaninova, nebo třeba mága filmové hudby Ennia Morriconeho. (…)

Nahrávka vyšla ve vydavatelství Sony Music.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová