Když je mezi Sherlockem a Watsonem něco víc aneb Fanfikce v Česku

31. květen 2018

Už se vám někdy stalo, že byste jedním dechem přečetli dobrou knihu a přáli si, aby její děj ještě nekončil? Na původní příběhy často navazují autoři takzvané fanfikce.

Jako fanfikce se běžně označuje fanouškovské nekomerční psaní. Může se jednat o jednorázové příběhy či několikadílné ságy. Těm se věnuje třeba česká autorka Lanevra. „Hodně často se historie fanfiction odkazuje na 60. léta, kdy se objevil seriál Star Trek. Ale můžeme jít ještě hlouběji, do 20. let, kdy se začaly formovat fanouškovské společnosti kolem díla Arthura Conana Doyla o Sherlockovi. Již tehdy začali psát detektivovi fanoušci vlastní povídky,“ přibližuje počátky fanfikce Veronika Abbasová z Ostravské univerzity, které v létě vyjde kniha Fanfikce. Ženská literatura nového věku.

Internet pomohl fanfikci rozšířit

Čtěte takéHarry Potter a Kat mezi řádky. Dokument o fenoménu fan fiction a jak těžké je s ní skončit

„Rozšíření fanfikce výrazně pomohl internet. Fanoušci se zde jednoduše navzájem našli a mohli v komunitách diskutovat či publikovat novou tvorbu,“ přibližuje rozmach fanfiction Eva Veselá aka Belldandy, autorka populárního blogu. „K fanfikci se zatím stále většina čtenářek a čtenářů dostává tak, že se po dočtení či zhlédnutí původního díla snaží nalézt další odkazy na oblíbený titul,“ popisuje Abbasová. Kromě zmíněného Star Treku autorky fanfikce často pokračují v příbězích o Harrym Potterovi, zajímají je také japonská manga, seriál Hra o trůny, Doktor Who, Star Wars či Supernatural a už zmíněný Sherlock Holmes, a to jak původní knihy Arthura Conana Doyla, tak - a to hlavně - nový seriál BBC.

Obliba slashe a sociologický profil spisovatelek fanfikce

Čtěte také„Udělej mi to tvrdě,“ píšou autorky fanfiction. Samy jsou většinou panny, říká socioložka Iva Baslarová

Speciálním žánrem je pak tzv. slash. Ten vznikl ve fanouškovské kultuře již v 70. letech. „Slash je fanouškovské psaní, ve které hlavní úlohu hrají milostné vztahy mezi muži. Kategorie heterosexuality a homosexuality se ve slashi rozrušují. Tyto příběhy píšou většinou ženy,“ vysvětluje Veronika Abbasová. Eva Veselá v české komunitě čtenářů provedla sociologický výzkum: „Jen polovina autorek a autorů se označí za heterosexuální, ostatní uvádějí jinou orientaci.“ Někteří z dotázaných se označují třeba jako lidé s pansexuální orientací. Tímto pojmem se označují ti, kdo nemají problém se zamilovat bez ohledu na pohlaví, třeba i do osoby, která nemá jednoznačně mužské nebo ženské pohlaví. Jsou tací, kteří dokonce říkají,  že  i „Pěkné auto může být rajcovní. Existují povídky, kde se někdo promění v Chevrolet Impala, a do něj se zamilují hrdina příběhu,“ doplňuje Veselá. Pro slash je důležité, aby v původním příběhu existovala jakákoli forma intenzivního vztahu mezi postavami, ať už se jedná o přátelství či nenávist, ke kterým se přidá romantika a sex.

Kvalita povídek je velmi rozmanitá, od děl, která mají úroveň tištěných románů či povídek, až po texty, které sotva dosahují úrovně slohových prací. Ale o tom už si musí udělat obrázek sami čtenáři.

Kde si je možné si fanfiction přečíst a jak se sdružují její autoři a čtenáři? Pusťte si rozhovor s Veronikou Abbasovou, Evou Veselou a Lanevrou Silver. V záznamu celého ArtCafé si můžete poslechnout také hudbu fiktivních kapel a hudebníků, kterou vybíral Michal Pařízek, a recenzi na novou desku kapely Dalekko od kolegů z Radia Wave.

Spustit audio

Související