Janáček, Rusko a Lidové noviny. Dvě velká janáčkovská témata přibližuje Miloš Štědroň
Kdyby nebylo Lidových novin, musel by si je Leoš Janáček vymyslet. Intenzivně do nich přispíval jako fejetonista, ale také z nich čerpal inspiraci pro své dílo.
V Lidových novinách vycházela na pokračování Těsnohlídkova Liška Bystrouška, vycházela v nich ale také díla ruských autorů, které měl Janáček v oblibě. Redaktorem Lidových novin byl i Karel Čapek – autor činohry Věc Makropulos. O vztahu Leoše Janáčka k Rusku, Lidovým novinám, ale také o přátelství s Gennadijem Rožděstvěnským hovoří muzikolog, historik a skladatel Miloš Štědroň.
Leoše Janáčka provázela po většinu života silná náklonnost k Rusku, která se také stala zdrojem podnětů pro jeho kompoziční práci. Opery Káťa Kabanová a Z mrtvého domu vznikly na náměty z ruské literatury, ruské inspirace stály u zrodu prvního smyčcového kvartetu podle Tolstého Kreutzerovy sonáty či rapsodie Taras Bulba.
Sám Janáček byl v Rusku třikrát, za svým bratrem Františkem poslal do Petrohradu studovat i dceru Olgu. Janáček se svou proruskou orientací ale nebyl sám: panslavismus a příklon k Rusku byl ve druhé polovině 19. století významným myšlenkovým proudem. V ruském carovi a slovanské vzájemnosti hledali oporu i významní čeští politici.
Rusofilství Leoše Janáčka pramenilo z dobového panslavismu, ale mělo vášnivou a impulsivní povahu pramenící z Janáčkovy osobnosti. Jeho příchylnost k Rusku byla spíš kulturní než politická. Velkou úlohu v tom sehrál Ruský kroužek v Brně a v roce 1899 také výročí sta let od Puškinova narození, které obrátilo pozornost umělecké veřejnosti intenzivněji směrem k ruské literatuře.
Do Lidových novin Janáček nejen přispíval a četl je, ale také se přátelil s jejich zakladatelem Adolfem Stránským – novinářem a mladočeským politikem, po vzniku samostatného Československa ministrem obchodu. Sám Janáček ale politicky angažovaný ani jednoznačně vyhraněný nebyl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka