Karel Tachovský, Ludvík Kundera, Antonín Přidal: Královská sonáta. Tři apokryfní texty
Královská sonáta je rozhlasovou hrou o stěžejních vladařských rozhodnutích významných českých panovníků. Ve třech apokryfech inspirovaných epizodami z českých dějin dochází k setkání s Václavem II., Karlem IV. a s Jiřím z Kunštátu a Poděbrad. Autory jednotlivých textů, které spojuje společenský apel překračující historická období, byli významní dramatici, spojení s rozkvětem brněnského rozhlasového studia šedesátých let. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Karel Tachovský, Ludvík Kundera a Antonín Přidal napsali své dramatické texty s naléhavým poselstvím, nepokrytě reagujícím na srpnové události roku 1968. Sebereflexe tří panovníků a vyhrocená témata týkající se zrady, duchovních hodnot a odvahy k otevřenému boji byla příčinou k tomu, že se autoři apokryfů museli s rozhlasovou prací na dlouhá desetiletí rozloučit a snímek mohl mít v éteru premiéru až v roce 1990.
Smrt krále Václava II. z pera Karla Tachovského je dialogem zpovědníka a panovníka na smrtelné posteli. Vladař, který se zasloužil o to, aby jeho země žila v míru, cítí vinu za vše, v čem dle sebe pochybil. Klíčovým momentem hříchu, kvůli němuž se kaje, bylo potrestání Záviše z Falkenštejna. V trýznivých promluvách o zradě a trestu zazní z úst zpovědníka mj. toto: „Je jenom jedna zrada. Když vlastní prospěch převáží nad prospěchem ostatním.“
Monodrama Ludvíka Kundery nazvané Sny Karla IV. popisuje situaci, která nastala poté, co byl vladař úkladně anebo spíš omylem otráven svou druhou manželkou Annou Falckou. Nevěda zda přežije, diktuje písaři životopisné poznámky. Ve chvílích odpočinku sní o tom, jak vybuduje království, jehož poddaným by ukázal cestu „nejen k blahobytu hmotnému, ale i rozkřídlení duchovnímu“.
V Holubích starostech zachycuje Antonín Přidal dilema „krále dvojího lidu“. Jiří z Kunštátu a Poděbrad, zastupující zájmy svých poddaných – kališníků i katolíků, žádal o potvrzení basilejských kompaktát. Papežovo odmítnutí postaví krále do pozice kacíře, a tím je ohrožen pořádek v zemi. Má cenu dál vyjednávat, nebo je čas nechat promluvit zbraně?
Související
-
Oscar Wilde: Jak je důležité míti Filipa. Lehkovážná komedie pro vážné lidi
Jiskřivý slovní humor, nádherně absurdní situace a navíc skvělé herecké obsazení v komedii anglického dramatika, prozaika a básníka.
-
Hra snů. Drama Augusta Strindberga s Janou Strykovou v hlavní roli
Jakoby v jednom dlouhém snu, kde je vše dovoleno a vše je možné, prochází dcera boha Indry základními lidskými situacemi a ve zkratce tak prožívá lidský úděl.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.