Karel Hynek Mácha: Deník na cestě do Itálie

Natáčení hry Misantrop, Kamil Halbich
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Natáčení hry Misantrop, Kamil Halbich

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Kamil Halbich čte zápisky z pěšího putování českého básníka do severní Itálie. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Autograf Máchova Deníku na cestě do Itálie je uložen v literárním archivu Památníku národního písemnictví. Podle celkového vzhledu i povahy autografu, který působí dojmem souvislého záznamu, soudíme, že nejde o bezprostřední zápisy, nýbrž že Deník je nedokončená redakce, kterou Mácha pořídil až po návratu z cesty a jejíž některé záznamy nepochybně měly být ještě dále zpracovány.

Karel Hynek Mácha

Na cestu se Mácha vydal s přítelem Antonínem Strobachem 4. srpna 1834. Dochoval se Máchův cestovní pas, uložený nyní v literárním archivu Památníku národního písemnictví; tamtéž je uložen také italský plavební lístek, vydaný společně Máchovi a Strobachovi na jejich jména na cestu z Benátek do Terstu.

K Máchovu itineráři je však třeba poznamenat, že není jisté, zda místy, o nichž v Deníku mluví, skutečně také ve všech případech prošel. Rovněž se nedá říct, zda se na svou italskou cestu Mácha připravoval podobně jako na své pouti po Čechách.

Účinkuje: Kamil Halbich

Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko 

Natočeno v roce 2010.