Jules Verne: Cesta kolem Měsíce. O odvážné kosmické výpravě tří přátel, kteří se rozhodli překonat zemskou tíži
Sci-fi román francouzského klasika Julese Verna o výpravě na Měsíc, který byl první do češtiny přeloženou verneovkou. V podání Jiřího Ornesta poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Kterýsi literární kritik se o Julesu Vernovi vyjádřil pochvalně a jasnozřivě v seriózním listu Le Temps: „Pan Verne má dvě vlastnosti, které zřídkakdy nacházíme u jednoho člověka: přesnost vědce a fantazii prvotřídního vypravěče.“ A právě tyto dvě vlastnosti se šťastně spojily v románu Cesta kolem měsíce.
Verne v něm opravdu věšteckým způsobem předpověděl řadu prvků, které později lidé při cestě na Měsíc využili. Jeho text je ale také plný opravdu třeskutě humorných scén. Autor konfrontuje protichůdné vědecké názory a vždy se včas zastaví, když vyprávění začne být příliš neuvěřitelné. Humorem a ironií maskuje nedostatek lidských vědomostí o Měsíci.
Před více než sto lety napsal Jules Verne knihu o výpravě k Měsíci. Jeho kosmická loď Kolumbia startovala z Floridy a po obletu Měsíce přistála v Pacifiku. V okamžiku, kdy se naše Kolumbia moderního věku blíží k planetě Zemi, kde ve stejném Pacifiku zítra přistane, zdá se její posádce vhodné podělit se s vámi o několik úvah...
Neil Armstrong, první člověk na Měsíci
Kniha Cesta kolem Měsíce (Autour de la Lune, 1870) je volným pokračováním románu Ze Země na Měsíc (1865), v němž se líčí historie založení Gun-Clubu, baltimorského sdružení dělostřelců a odborníků na balistiku, kteří hodlají vystřelit dělovou kouli až na Měsíc. Členové klubu předpokládali, že střela bude bez lidské posádky, když během montáže obřího kanónu, Kolumbiady, přišel telegram z Paříže: „Nahraďte kulovou střelu kuželovitě zakončeným válcem. Poletím v něm.“ Podepsán byl Michel Ardan.
Čtěte také
Lze snadno rozpoznat Vernův vzor pro tuto postavu, převrátíte-li jméno – Nadar, vl. jm. Gaspard-Félix Tournachon (1820–1910), francouzský fotograf a průkopník balónového létání, Vernův přítel. Verne svému příteli tehdy napsal: „V tuto chvíli jsem musel postavit v knize na scénu člověka s nejlepším a nejstatečnějším srdcem a prosím za prominutí, že jsem si vybral Tebe.“
Američané nemohli tuto výzvu nechat bez odpovědi: k neohroženému francouzskému cestovateli se přidali předseda Gun-Clubu Barbicane (zde vstupuje do hry Vernův humor – Barbicane je jediný z vyšších představitelů Gun-Clubu, který není zmrzačen po dělostřeleckých nezdarech, nadšený sekretář klubu Maston musí zůstat na Zemi, neb má obě nohy dřevěné), a skeptický kapitán Nicholl, který ve zdar letu nevěří, ale chce být při tom.
Střela je vypálena z obřího děla pomocí ohromného množství střelné bavlny, let bude ze Země sledován obřím teleskopem.
Z kaligrafického hlediska je román čtivý. Vy posuďte uměleckou stránku. Celkově všechno, co se o tomto souputníku říká, a všechny otázky, které se k němu vztahují, tam jsou pojednané. V tomto smyslu je kniha plně vyčerpávající a soudím, často i velice troufalá.
Z dopisu Julese Verna nakladateli Hetzelovi
Cesta se ovšem nevyvíjí přesně podle vědeckých výpočtů: cestovatelé na Měsíci nepřistáli, dostali se na eliptickou oběžnou dráhu kolem Měsíce. Aby tuto dráhu pozměnili, použili odpálenou pomocnou raketu v naději, že se na Měsíc dostanou. Stal se však pravý opak: vesmírný koráb je unášen k Zemi a spadne do Tichého oceánu, odkud je posléze vyloven.
Kniha Cesta kolem Měsíce je prodchnuta humorem, někdy chtěným, jindy bezděčným, a tento humor činí román i dnes velmi čtivým. Cestovatelé s sebou např. vezou na Měsíc dva psy, aby je zkřížili s měsíčním psím plemenem. Zdechlinu jednoho psa, příznačně pojmenovaného Satellit, pak vyhodí okénkem do „éteru“ a ona je provází právě jako satelit. Z hovorů tří cestovatelů taky vyplyne, že vlastně nevědí, jak se mají dostat zpět na Zemi...
Související
-
Vyberte si nejlepší audioknihy v podání předních herců
Máte rádi mluvené slovo, audioknihy, rozhlasové hry a četbu? Nabízíme vám výběr toho nejlepšího. Vše můžete poslouchat zdarma.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka