Joseph Roth: Kapucínská krypta (7 dílů)

Román Kapucínská krypta (1938, česky 1969) rakouského prozaika, esejisty a žurnalisty Josepha Rotha (1894–1939) je volným pokračováním jeho románu Pochod Radeckého (1932, česky 1934), který na postupném úpadku tří generací šlechtického důstojnického rodu Trottů líčí rozpad Rakouska-Uherska. V románu Kapucínská krypta se hlavní hrdina, příslušník jiné větve rodu Trottů, stává symbolem ztracené generace. Každý díl on-line k poslechu po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Potomek starého šlechtického rodu se vrací z ruského zajetí po první světové válce a shledává, že v jeho vlasti se vše změnilo: hranice, lidé i život. Muž se zánikem monarchie ztrácí i životní orientaci. Tato skutečnost v něm vyvolá takový otřes, že kráčí celých dvacet let zahleděn do minulosti, symbolizované místem posledního odpočinku císaře Františka Josefa, vídeňskou kapucínskou kryptou.

Účinkuje: Michal Pavlata

Překlad: Jitka Fučíková
Připravila: Gabriela Vondrová
Režie: Petr Adler

Natočeno v roce 1991.

autoři: Gabriela Vondrová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.