Joseph Conrad: Černý námořník

Stará plachetnice, loď, oceán, moře, ilustrace, dobrodružství
Stará plachetnice, loď, oceán, moře, ilustrace, dobrodružství

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Nesourodá dvojice námořníků vypluje k africkým břehům, kde je čeká zlomový spiritualistický zážitek. V povídce Joseph Conrad opět popisuje jemu tak známé prostředí. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Nenápadný vypravěč sleduje bizarní výňatek ze života Buntera, prvního důstojníka lodi Safír. Jeho vlasy jsou neobyčejně ebenově černé a kontrastují s ocelově modrýma očima. Oproti nim jsou oči kapitána lodi Johnse plytce bezduché. Jejich plavba je také přerušována vcelku banálními, ovšem posléze podstatnými detaily jako je například rozbití množství křehkých předmětů v důstojníkově kajutě.

Mistrovství Conradova psaní spočívající v propojování drobných motivů směřujících k překvapivé pointě tak v drobném prozaickém útvaru získává na intenzitě. 

Radoslav Brzobohatý

Józef Teodor Konrad Nalecz Korzeniowski – tak zní rodné jméno slavného britského spisovatele, který se v polovině devatenáctého století narodil na území dnešní Ukrajiny. Rodným jazykem mladého Josepha byla polština, ačkoli veškeré své literární dílo sepsal v angličtině, jíž si osvojil až v dospělém věku. Jeho texty se však vyznačují nebývalou jazykovou propracovaností a smyslem pro detail.

Pro svůj originální umělecký přístup je považován za jednoho ze zakladatelů modernismu. Autorovo prozaické dílo odráží jeho vlastní životní náplň; teprve po ukončení své kariéry v anglickém obchodním loďstvu z důvodu malárie Conrad sumarizuje své zkušenosti z dřívějších let. Příběhy jsou často situovány do exotického prostředí a pojednávají o morálně složitých osudech námořníků a jejich nekonečných plavbách. Za stěžejní texty lze v tomto ohledu považovat román Lord Jim a novelu Srdce temnoty, které sledují jednání západního člověka vytrženého z kontextu moderní civilizace a odhalují tak zrůdné rysy kolonialismu.

Účinkuje: Radoslav Brzobohatý

Překlad: Luba a Rudolf Pellarovi
Pro rozhlas upravila: Blanka Stárková
Režie: Jan Fuchs

Natočeno v roce 1997.