Josef Škvorecký: Bassaxofon. O lásce k jazzu, síle a kráse umění, k životu

21. červenec 2022

Jazz může překlenout i něco tak strašného, jako je válečné nepřátelství – v kultovní novele Josefa Škvoreckého se stává symbolem svobody. Bassaxofon v podání Miroslava Středy poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Na saxofon hraje: Svatobor Macák
Účinkuje: Miroslav Středa
Připravil: Jiří Červenka
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 1997

Novelu Bassaxofon napsal Josef Škvorecký v roce 1965, jak sám uváděl, „na jeden zátah“, bez předchozího podrobně připraveného rozvrhu (knižně poprvé vyšla v roce 1967 ve sbírce Babylónský příběh). Je to básnická próza psaná řetězením volných asociací pohybujících na rozhraní mezi skutečností a fantazií.

Je to zároveň jedna z próz kosteleckého cyklu, v nichž se autor ve vzpomínkách vrací do rodného městečka v čase gymnaziálních let, spadajících do období protektorátu, a ve kterých hrdina vystupuje v podobě autorova literárního alter ega Dannyho Smiřického.

Bassaxofon jako ojedinělý, vzácný nástroj představuje něco nedostižného, kouzelného, poetického, a setkání s ním a s kapelou Lothara Kinzeho až nadpřirozené souznění uprostřed válečných hrůz. Bassaxofon je vyznáním lásky k jazzu, síle a kráse umění, vyslovením vztahu k životu, tedy dílem s jasnými existenciálními motivy a podtexty.

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Tvůrčí skupina elévů
Spustit audio

Související

  • České léto na Vltavě

    Ve vysílání nabídneme například výběr z povídek Josefa Škvoreckého, Franze Kafky či Jaroslava Haška, hry Václava Havla či Pavla Kohouta.