Josef Mlejnek: Jízda Krále duchů

28. listopad 2021

Probírka rukopisnou sbírkou Sklepní okénko básníka, esejisty a překladatele Josefa Mlejnka v autorské interpretaci. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravil: Miloš Doležal
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: v roce 2013

Po básnických sbírkách Pastvina, Naprosté motivy a Zcestymluv přišel Josef Mlejnek s konvolutem textů, ve kterých se vrací. K prvotním iniciacím, krajině dětství (Žatecko), k prostoru nečekaně nalezenému, k postavám a situacím, které básnicky „prosvětluje“ jako filmový negativ.

Nejde však o žádné zveršované sentimentální vzpomínky. Mlejnkovo Sklepní okénko je průhled do suterénů, k prazážitkům a zdánlivě zasypaným místům. Jeho básnický výraz je senzuálně hmatný, někdy až robustně modelovaný, exponující na malé ploše vypjaté situace i baladické příběhy z „pohraničí“, zavrtané ve vrstvách paměti.

Připomeňme, že básník, literární a divadelní kritik, esejista a v neposlední řadě i organizátor kulturního života (před r. 1989 neoficiálního / samizdatového, po roce 1989 spoluzakladatel několika revuí, pořadatel literárních setkání) Josef Mlejnek (nar. 1946) je také autorem knihy vzpomínek a souboru divadelní esejistiky. A v neposlední řadě také překladatel – jak z francouzského, tak z polského jazyka.

autor: Miloš Doležal
Spustit audio