Ondřej Macura: Tiše, aby nás neslyšel... Ze stejnojmenné sbírky básníka střední generace

7. duben 2024

Po dlouhých deseti letech od vydání své poslední sbírky Sklo (2013) přichází básník a pedagog Ondřej Macura, mj. držitel Ceny Jiřího Ortena, se suverénní sbírkou Tiše, aby nás neslyšel..., která vyšla v odeonské edici poezie Olgy Stehlíkové. Editorka připravila také rozhlasový výbor se sbírky, která právem zaznamenala značné ohlasy v básnické obci. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Roman Zach a Adéla Kubačáková
Připravila: Olga Stehlíková
Režie: Petr Mančal
Premiéra: 7. 4. 2024

Tiše, aby nás neslyšel... je intimní a zároveň do krajiny zahleděná sbírka básníka, který žije velké i malé životní momenty s očima obrácenýma do krajiny i ke vzpomínkám; jeho hlas je přetvářející.

„Prohlédne přes proměnlivou a proměněnou krajinu, smutná dětská hřiště, vyhlížecí balkony, kapradiny k vytržení, přes uběhnuvší léta, doslovné kočičí symbolično a docela nesmiřitelně nahlédne do lidí a jejich rozmarného chování, krkolomných vyčerpávajících a možná vyčerpaných vztahů, sebe nevyjímaje.“

autor: Olga Stehlíková
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.