Rudolf Matys: Láhev do moře. Lyrické verše ze stejnojmenné sbírky poezie

31. březen 2024

Velikonoce jsou svátky v křesťanské tradici připomínkou oběti, ale také smrtelnosti člověka. Boží hod ovšem značí zmrtvýchvstání, nekončící život. Křehkými, lyrickými verši si letos připomínáme tvorbu nedávno zesnulého kolegy a katolíka Rudolfa Matyse. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jan Hartl a Petr Svoboda
Připravil: Rudolf Matys
Režie: Josef Melč
Natočeno: 1988

Malý výbor Matysovy poezie, který na konci 80. let přečetl v rozhlase Jan Hartl, nás upomíná na některé konstanty autorova univerza. Rudolf Matys (1938–2023) byl básník, literární kritik, esejista a dlouholetý redaktor Českého rozhlasu. Jako erudovaný kritik a rozhlasový tvůrce stojí za předlouhou řadou pořadů spojených převážně s českou poezií (mezi jinými oceňovaný cyklus Semper viva). Z jeho esejistického díla vydal počet v souboru Společný jmenovatel (Torst 2020).

autor: Rudolf Matys
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.