Johannes Brahms: Viola Sonatas & Zwei Gesänge

29. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Johannes Brahms: Viola Sonatas & Zwei Gesänge

Nová nahrávka, na které se podílejí violista Antoine Tamestit, pianista Cédric Tiberghien a barytonista Matthias Goerne. Recenzi připravil Petr Veber.

(…) Antoine Tamestit natočil už i Berliozova Harolda v Itálii, nádhernou symfonii se sólovou violou, a to s Valerijem Gergijevem. I Brahmsově vzácně ušlechtilé hudbě, opravdové tresti toho, co v nejlepších případech činí komorní hudbu vzácným pokladem, umí dát intenzivní, ani trochu zahuhlaný tón. Dává zapomenout nejen na zmíněné laskavě jízlivé i nemilosrdné vtipy o violistech, ale chvílemi i na to, že neposloucháme housle. Vystihuje zdrženlivou lyriku Brahmsovy hudební řeči, nástroj mu vemlouvavě zpívá. (…)

Nahrávka vyšla u labelu Harmonia Mundi.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.