Jiří Olič: Volyňský dalekohled

Výtvarný esejista, básník a novinář Jiří Olič ve své knize Volyňský dalekohled vypráví, jak se jeho praděd koncem 19. století vypravil s prvními českými osadníky na Volyň. Dále zazní například příběhy týkající se herečky Karly Oličové a děje související s policejním komisařem Václavem Oličem, nechvalně známým z procesu s Omladinou.

Jiří Olič se narodil 23. dubna 1947 v Horní Libině. Původním povoláním je zemědělský inženýr, pracoval jako agronom, poté byl redaktorem literárního časopisu Fragment, nakladatelství Votobia a Paseka. Debutoval básnickou sbírkou Letní romance, která vyšla péčí přátel v roce 1981 jako soukromý bibliofilský tisk. Následovala samizdatová vydání dalších básnických sbírek: Velká většina (1983), Komando deště (1984), Jeleni, troubící jeleni (1988). Olič se v české literatuře uvedl jako znalec díla Jakuba Demla (Čtení o Jakubu Demlovi, 1994), Josefa Váchala (...nejlépe tlačiti vlastní káru sám - biografie Josefa Váchala, 1993), kritik českého výtvarného umění a prozaik (Velký strážce, 1995, Život je nuda, 1996, Molitan, 2000).

Roku 1997 vydalo nakladatelství Petrov rozsáhlý autorský výbor z jeho básnické tvorby Gloria. Autor je držitelem ceny Toma Stopparda za rok 1994 a je rytířem Řádu zelené berušky. Roku 2003 vydal svazek o Josefu Ladovi. Loni vyšla v olomouckém nakladatelství Votobia jeho prozaická kniha Volyňský dalekohled.

Kniha vybízí svým názvem a zčásti i předmluvou k představě, že jde o vyprávění o životě volyňských Čechů. Do jisté míry tomu tak je, ale Jiří Olič upozorňuje, že je to literatura faktu kombinovaná s fantastickými výmysly či spíše s domýšlením. Autorův praděd Josef Olič se roku 1868 vypravil s prvními českými osadníky na Volyň. Jeho potomek, spisovatel Jiří Olič, však nesleduje pouze volyňské dění, ale jde po stopách svého rodu také v Praze a kdekoliv, kam ho zavede zajímavý motiv.

Jiří Olič sleduje v knize nejen volyňskou, ale i pražskou historii rodu. Vypráví tak zajímavé příběhy týkající se například krásné herečky Karly Oličové, portrétované fotografem Františkem Drtikolem, anebo děje související s policejním komisařem Václavem Oličem, nechvalně známým z procesu s Omladinou. Oličovi se jeho prostřednictvím dostali také do problematického kontaktu se spisovatelem Gustavem Meyrinkem... Do širší historie různých větví rodu jsou svou účastí zapleteni i Jaroslav Hašek, Edvard Beneš s chotí Hanou - a nakonec i Ludvík Svoboda (v souvislosti s předkem Janem Oličem, který byl roku 1943 pohřben na hřbitově v Buzuluku).

Jiří Olič dokázal využít cestu po stopách svého rodu k tomu, že vytvořil pestrobarevnou a plastickou fresku, zachycující historii našeho národa - s řadou významných postav, které jsou tu nahlíženy přes konkrétní příběhy, jednotlivá setkání, zevnitř rodu. Styl knihy je odlehčený, s neustále přítomným lehce ironickým odstupem pozorovatele a komentátora, který však k popisovaným postavám pociťuje (pochopitelnou) lásku a přátelskou náklonnost.

Vysíláme od 22. dubna do 1. května 2007.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.