Jiří Guth-Jarkovský: Turistika. Rady, poučení či doporučení, kterými by se měl turista na svých cestách doma i v daleké cizině řídit
Listujeme stejnojmennou knihou českého spisovatele, která vyšla s podtitulem Turistický katechismus. Kapitoly o turistice jsou psané půvabným jazykem a překvapí vás i nadčasovostí některých úvah. V podání Marka Ebena a Petra Adlera poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861–1943) byl prozaik, autor cestopisných črt a žánrových povídek a románů, čerpaných z rodinných pamětí a z vlastních vzpomínek na prostředí venkovského městečka a středních škol. Vystudoval v Praze filozofii, matematiku a fyziku, absolvoval 1883.
Vydal řadu knížek věnovaných společenské výchově, překládal z francouzštiny. V roce 1919 byl jmenován odborovým radou v kanceláři prezidenta republiky, kde byl pověřen úkolem ceremoniáře. Byl dlouholetým předsedou Klubu českých turistů, od roku 1896 byl předsedou Českého olympijského výboru.
Jeho literární činnost je rozsáhlá: psal cestopisné črty, povídky a romány, texty o společenském chování, o hudbě. Souborné vydání jeho Spisů vyšlo v sedmi svazcích v letech 1921–1929 (nakl. Hejda a Tuček). Kniha Turistika. Turistický katechismus vyšla poprvé v roce 1917.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.