Jiří Blažek: Listy důvěrné. Třídílná hra inspirovaná životními osudy geniálního skladatele Leoše Janáčka

17. leden 2021

Hra mapuje osudové setkání a celoživotní vztah Leoše Janáčka s Kamilou Stösslovou. O 37 let mladší žena se stala inspirací pro řadu jeho hudebních děl, o kterých mimo jiné také pojednává jejich obsáhlá korespondence. Poslouchejte on-line do 23. ledna 2021.

Osoby a obsazení: Leoš Janáček (Radoslav Brzobohatý), Zdena Janáčková (Věra Galatíková), Kamila Stösslová (Jana Paulová), David Stössl (Jiří Štěpnička), Mářa, služebná u Janáčků (Simona Stašová), Calma Veselá (Hana Maciuchová), profesor Zd.Nejedlý (Karel Urbánek), Olga (Jitka Faltysová), doktor František Veselý (Oldřich Vlach), Kovařovic (Petr Pelzer), Míla (Vlasta Peterková), ředitel Čelanský (Vítězslav Jirsák) a cigánka (Zuzana Fréhárová)
Dramaturgie: Jan Kolář
Hudba: Miloš Štědroň
Režie: Jan Tůma
Natočeno: 1990

V roce 1917 se třiašedesátiletý skladatel seznamuje v lázních Luhačovice s půvabnou šestadvacetiletou ženou. Stösslová je vdaná matka malého dítěte a stárnoucí muž se jí, kromě obdivu k její spontánní povaze, svěří zejména s trudnými vzpomínkami na předčasné úmrtí své milované dcery Olgy. Ze žalu nad ztrátou mladé dívky se vypsal v opeře Její pastorkyňa, kterou skládal sedm let. Olga, která svého otce provázela tímto tvůrčím obdobím a tuto operu si zamilovala, se bohužel její premiéry nedožila. Nemusela pak prožívat jako její matka zlostné výbuchy zklamaného skladatele, které byly reakcí na dlouhodobé odmítání uvedení Její pastorkyně v pražském kulturním prostředí, ani reakce tehdejšího Janáčkova odpůrce prof. Zdeňka Nejedlého.

03733117.jpeg

Stösslovi přijmou pozvání do Brna, kde se seznámí se Zdenou Janáčkovou. Mladí a veselí přátelé na chvíli rozptýlí dusnou atmosféru skladatelova domu. Manželské soužití Janáčků je poznamenáno zejména dlouhodobým odcizením Leoše, ale také jeho potřebě vyhledávat jiné vztahy např. se zpěvačkou Gabrielou Horvátovou. Z profesního hlediska se Janáčkovi daří. Komponuje Zápisník zmizelého a po dvanácti letech je konečně uvedena Její pastorkyňa v Národním divadle. Ačkoliv k této události významnou měrou přispěla pěvkyně Calma Veselá, nakonec v opeře nezpívá. Janáčkovo nedodržení slibu způsobí konec přátelství s umělkyní, která jeho tvorbu dlouhodobě propagovala a přispěla k jeho úspěchu.

Čtěte také

Sedmdesátiletý Janáček jezdí do Písku za Stösslovými. Kamilin manžel kvůli obchodu často cestuje mimo domov a ona má ve skladateli spřízněnou duši a oporu. Jejich vztah je intenzivní a otevřený. Ze strany Kamily platonický, plný obdivu, vášnivý skladatel však prožívá zcela jiné city – daruje Kamile smyčcové kvarteto Milostné dopisy. Skládá Příhody lišky Bystroušky, Káťu Kabanovou, Z mrtvého domu a k 10. výročí založení republiky Glagolskou mši. Konečně má uznání a slávu, oceňují ho i ve světě. Přesto rád setrvává ve svém rodišti – v Hukvaldech, kde odpočívá a naslouchá přírodě. Zde ho navštíví Kamila, která je svědkyní i jeho posledních dnů.

Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová