Jindřich Štyrský: Kraj Markýze de Sade. Esej českého surrealisty o kontroverzním prozaikovi
Výtvarník, básník a esejista Jindřich Štyrský napsal tuto esej na základě osobního zážitku: v létě roku 1932 se vydal do Provence, kde navštívil i zříceniny zámku La Coste, který kdysi patřil markýzi de Sade. Když text vyšel v roce 1933 v Rozpravách Aventina, Štyrský jej doprovodil i dvěma vlastními fotografiemi, které na místě pořídil: právě sem spadá počátek Štyrského vážného zájmu o fotografování. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Francouzský prozaik, šlechtic Donatien-Alphonse-François markýz de Sade (1740–1814) se jako voják účastnil sedmileté války, vedl dobrodružný život ve Francii a Itálii. V revolučních letech byl za praktiky, jež byly později nazvány jeho jménem, vězněn, pak propuštěn, za konzulátu znovu uvězněn. Během věznění napsal řadu románů, povídek a jiných textů (Filozofie v budoáru, 1795, Nová Justina, 1797, Rozhovor mezi knězem a umírajícím).
Související
-
Markýz de Sade a jeho román 120 dnů Sodomy. Když je pornografie národní památkou
Je to jedno z nejvíce skandálních a kontroverzních děl v dějinách literatury. Román 120 dnů Sodomy napsal markýz de Sade ve vězení v pařížské Bastile.
-
Román markýze de Sade je teď národním pokladem. Jaká byla cesta z Bastily na ministerstvo kultury?
Markýz de Sade strávil velkou část života ve vězení nebo v blázinci, do žaláře ho přivedla záliba v bičování a silných afrodisiacích. Dost se tu ale ...
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka